Isis-lasten osa on usein hyytävä myös kotona: Mustelmia, palovammoja ja henkistä väkivaltaa

12.04.2019 |16:52

RUOTSI | Jos on Isis-lapsilla tukalaa kurdien vankileireillä, niin eipä heillä ole helppoa täällä Pohjolassakaan. Etelä-Ruotsissa turvallisuuspoliisi Säpo teki etsinnän Isis-kannattajiksi epäiltyjen kotiin. Samalla selvisi, että pariskunnan lapset olivat joutuneet sekä fyysisen, että henkisen väkivallan kohteeksi. Asiasta kirjoittaa Aftonbladet.

Viranomaiset tekivät Aftonbladetin mukaan välittömästi huostaanoton ja lapset sijoitettiin turvakotiin. Lapsia oli yritetty kannustaa jihadismiin, siitä kertoivat kotietsinnässä löydetyt videot sekä lasten omat lausunnot.

Viranomaisten selvityksessä kävi ilmi, että lapset olivat henkisen väkivallan lisäksi joutuneet pahoinpidellyiksi. Heillä oli mustelmia ja palovammoja, joita epäiltiin vanhempien aikaansaannoksiksi. Vanhempien kertoman mukaan palovammat olivat syntyneet kuuman maitomukin kaatuessa.

Vanhemmille lähestymiskielto

Sosiaaliviranomaisten mukaan on valitettavan tavallista, että lapset joutuvat kaltoin kohdelluksi radikalisoituneissa perheissä.

– Joko autamme lasten vanhempia tulemaan paremmiksi huoltajiksi tai sitten otamme lapset pois tuollaisesta ympäristöstä, Aftonbladetille asiaa kommentoinut viranomainen kertoo.

Turvakotiin sijoitettujen lasten sijainti ei ole heidän vanhempiensa tiedossa, eivätkä he saa tavata lapsiaan tai olla heihin yhteydessä millään muullakaan tavalla.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
7.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55
8.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
10.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää