Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Isku koululuokkaan Kuopiossa – ainakin yhdeksän loukkaantunut, yksi kuollut

01.10.2019 |14:01

Itä-Suomen poliisi tiedottaa, että yksi henkilö on otettu kiinni ja useita henkilöitä on loukkaantunut Savon ammattioppilaitokseen kohdistuneessa väkivallanteossa Kuopiossa.

Ammattioppilaitos sijaitsee kauppakeskus Hermanin yhteydessä. Kauppakeskus on eristetty tapahtuneen johdosta. Loukkaantuneita on ainakin yhdeksän ja Kuopion yliopistollisessa sairaalassa on annettu suuronnettomuushälytys.

Itä-Suomen poliisin mukaan oppilaitoksen tiloista on löytynyt yksi vainaja.

Poliisi ei kommentoi, onko kyseessä terroriteko. Samaan aikaan kolmen koulun ovet on suljettu Kauhajoella, jossa poliisi on Ilta-Sanomien tiedon mukaan saanut ilmoituksia koulun liepeillä pyörineestä hupparipäisestä henkilöstä.

Artikkelia on päivitetty poliisin tiedotteiden mukaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03
9.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää