
Italialaiset ekonomistitkin ehdottavat maalleen rinnakkaisvaluuttaa – Italialle pehmeä euroero
Joukko italialaisia ekonomisteja suosittelee maalleen ”fiskaalista rahaa” eli rinnakkaisvaluuttaa euron rinnalle. Osa Italian suurista puolueista on aiemmin esittänyt maalle rinnakkaisvaluuttaa. Ekonomistit käyvät kirjoituksessaan lävitse myös eurojärjestelmän kriisiä.
Italian talous on junnannut paikoillaan neljännesvuosisadan. Financial Timesin kolumnisti Wolfgang Münchau pitää rinnakkaisvaluuttaa ”pehmeänä euroerona”.
Italialaisekonomistit kirjoittavat usean arvostetun ekonomistin varoittaneen, ettei yhteinen valuutta sovi kovin erilaisille maille. Euromailla oli suuria eroja kilpailukyvyssä, tuottavuudessa ja inflaatiotasossa. Kirjoittajien mukaan euro pikemminkin eriyttää jäsenmaat toisistaan, vaikka yhteisvaluutan tarkoitus oli yhdistää euromaiden taloudet.
Euro on ollut finanssikriisin jälkeen talouskasvun käsijarru.
Euromailla vain ulkomaan valuutta
Ekonomistit kertovat euron olevan jäsenmailleen ulkomaan valuutta, koska jäsenmaat eivät itse voi kontrolloida valuuttansa arvoa tarpeiden mukaan. Velkakriisit ovat koskeneet maita, joissa on suuri määrä velkaa nimenomaan ulkomaan valuutassa. Useimmiten tämä valuutta on ollut Yhdysvaltain dollari.
Kirjoittajat huomauttavat velkakriisien pakottavan velkaisen maan toteuttamaan ankaraa säästöpolitiikkaa aikana, jolloin taloutta pitäisi nimenomaan elvyttää. Heidän mielestään niin sanottu helikopterirahoitus on kriisien aikana tarpeen. Tämä kuvainnollinen termi tarkoittaa helikopterista käsin heitettyjä rahasäkkejä kansalaisten keskuuteen. Se parantaa kansalaisten ostovoimaa ja kysyntää, mikä johtaa puolestaan työllisyyden kohenemiseen.
Talouskurisopimus roskakoriin?
Italian vaalit voittaneet vasemmistopuolue Viiden tähden liike ja kansallismielinen oikeistopuolue Liitto ovat kertoneet halustaan neuvotella joustoja EU-maiden kesken sopimaan talouskurisopimukseen. Sopimuksen mukaan ylivelkaisten maiden tulisi kulkea asteittain kohti ylijäämäisiä budjetteja, jotta valtion velkaa voisi lyhentää.
Tämä olisi monelle EU-maalle ongelmallinen ehdotus. Kriiseihin ajautuneet pienet jäsenmaat on saatu pakotettua vyönkiristykseen. Sopimuksesta lipsuminen suuren jäsenmaan kohdalla aiheuttaa mitä ilmeisimmin närää. Sopimuksen takana jämäkästi seisoneet jäsenmaat taas menettäisivät kasvonsa ajettuaan määrätietoisesti ”väärää talouspolitiikkaa” koko EU:n alueelle.
Toisaalta euromaat ja Euroopan keskuspankki tuskin ilahtuvat kansallisesta rinnakkaisvaluutasta, saati Italian euroerosta.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













