Italialaispankeille helpotusta EU:n suostumuksella

28.01.2016 |09:30

Italialaispankit ovat olleet myrskyn silmässä viime vuoden loppupuolelta asti. Pankkien osakkeet ovat kärsineet kymmenien prosenttien kurssilaskuja vain muutamassa kuukaudessa. EU ja Italia ovat päässeet yhteisymmärrykseen siitä, miten italialaispankkien noin 350 miljardin euron järjestelemättömät luotot saataisiin ainakin osittain pois pankkien harteilta. Riskinä on, että Italia ajautuu myöhemmin maksuvaikeuksiin.

Markkinat ovat hermoilleet kuumeisesti italialaispankkien kunnosta vuoden vaihteen tienoilla. Italia on aiemmin tunkenut omaa julkista rahaansa pankkeihin, mutta pankeilla on niskassaan yhä satojen miljardien euron edestä tuottamattomia luottoja, joita ei olla asianmukaisesti hoidettu kolmeen kuukauteen.

Velkataakka kasvaa

Selvää on, ettei pankeilla olisi varaa alaskirjata näitä luottoja, sillä pankkien pääoma ei kattaisi näin suuria tappioita. Lainoja on pyritty järjestelemään uudelleen, mutta samalla ne ovat pankin taseissa heikentämässä vakavaraisuuslaskelmia. Näin tarjolle ei voida asettaa uusia varoja esimerkiksi uusille yrityksille.

Uusien yritysten puute ei saa Italian talouden moottoreita kunnolla käyntiin. Italian talous onkin polkenut enemmän tai vähemmän paikoillaan. Italian suuri velkataakka kasvaa nopeammin kuin talous. Ilman toimia tämä olisi ollut varsinainen aikapommi, kun markkinaehtoinen rahoitus olisi ajautunut umpikujaan samalla lailla kuin muilla eurotukipaketteihin ajautuneilla mailla.

Valtiontakaus sijoittajille

EU:n kilpailukomissaari Margarethe Vestager ei voinut hyväksyä valtiorahoitusta näille pankeille. Sen sijaan Italian pankit paketoivat huonot luotot sijoittajille myytäviin paketteihin. Näihin paketteihin tulee Italian valtiontakaus, jotta mahdolliset luottotappiot tulisivat rajatuiksi.

Suunnitelma ei ole ongelmaton. Mikäli luotot myöhemmin tulevat tuottaviksi niin sijoittajat tekevät voitot, ja Italian takausvastuu raukeaa. Mutta jos luottopaketit eivät osoittaudukaan hyviksi sijoitustuotteiksi, joutuu Italian valtio kaivamaan kuvettaan. Italian valtion ongelmat eivät varmaan luottopaketteja ostaneita sijoittajia liiemmin kiinnosta, joten luottopakettien myynti voi onnistua todella hyvin.

Italia ei toki ole unohtamassa kokonaan varovaisuutta. Luottopaketteihin nidotaan vain vähintään investointiluokituksen saaneet luotot. Lisäksi paketteihin laitetaan vain ylimmän hierarkiatasojen luotot. Häiriötilanteessa nämä luotot olisivat nokkimisjärjestyksessä saamassa saatavansa ensin pois.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää