Italialaispankeille helpotusta EU:n suostumuksella

28.01.2016 |09:30

Italialaispankit ovat olleet myrskyn silmässä viime vuoden loppupuolelta asti. Pankkien osakkeet ovat kärsineet kymmenien prosenttien kurssilaskuja vain muutamassa kuukaudessa. EU ja Italia ovat päässeet yhteisymmärrykseen siitä, miten italialaispankkien noin 350 miljardin euron järjestelemättömät luotot saataisiin ainakin osittain pois pankkien harteilta. Riskinä on, että Italia ajautuu myöhemmin maksuvaikeuksiin.

Markkinat ovat hermoilleet kuumeisesti italialaispankkien kunnosta vuoden vaihteen tienoilla. Italia on aiemmin tunkenut omaa julkista rahaansa pankkeihin, mutta pankeilla on niskassaan yhä satojen miljardien euron edestä tuottamattomia luottoja, joita ei olla asianmukaisesti hoidettu kolmeen kuukauteen.

Velkataakka kasvaa

Selvää on, ettei pankeilla olisi varaa alaskirjata näitä luottoja, sillä pankkien pääoma ei kattaisi näin suuria tappioita. Lainoja on pyritty järjestelemään uudelleen, mutta samalla ne ovat pankin taseissa heikentämässä vakavaraisuuslaskelmia. Näin tarjolle ei voida asettaa uusia varoja esimerkiksi uusille yrityksille.

Uusien yritysten puute ei saa Italian talouden moottoreita kunnolla käyntiin. Italian talous onkin polkenut enemmän tai vähemmän paikoillaan. Italian suuri velkataakka kasvaa nopeammin kuin talous. Ilman toimia tämä olisi ollut varsinainen aikapommi, kun markkinaehtoinen rahoitus olisi ajautunut umpikujaan samalla lailla kuin muilla eurotukipaketteihin ajautuneilla mailla.

Valtiontakaus sijoittajille

EU:n kilpailukomissaari Margarethe Vestager ei voinut hyväksyä valtiorahoitusta näille pankeille. Sen sijaan Italian pankit paketoivat huonot luotot sijoittajille myytäviin paketteihin. Näihin paketteihin tulee Italian valtiontakaus, jotta mahdolliset luottotappiot tulisivat rajatuiksi.

Suunnitelma ei ole ongelmaton. Mikäli luotot myöhemmin tulevat tuottaviksi niin sijoittajat tekevät voitot, ja Italian takausvastuu raukeaa. Mutta jos luottopaketit eivät osoittaudukaan hyviksi sijoitustuotteiksi, joutuu Italian valtio kaivamaan kuvettaan. Italian valtion ongelmat eivät varmaan luottopaketteja ostaneita sijoittajia liiemmin kiinnosta, joten luottopakettien myynti voi onnistua todella hyvin.

Italia ei toki ole unohtamassa kokonaan varovaisuutta. Luottopaketteihin nidotaan vain vähintään investointiluokituksen saaneet luotot. Lisäksi paketteihin laitetaan vain ylimmän hierarkiatasojen luotot. Häiriötilanteessa nämä luotot olisivat nokkimisjärjestyksessä saamassa saatavansa ensin pois.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää