

Youtube
Italian suurimman puolueen johtaja kannustaa Ranskan keltaliivejä jatkamaan protestejaan – Ranska poltti päreensä
Italian hallituspuolue Viiden tähden liikkeen puheenjohtaja ja maan varapääministeri Luigi Di Maio lähettää kannustavat terveisensä Ranskan keltaliiveihin sonnustautuneille protestoijille. Hän kehottaa suorasanaisesti protestoijia jatkamaan toimintaansa. Di Maio julkaisi terveisensä keltaliiveille puolueen blogissa maanantaina. Kehote ei liiemmin miellyttänyt Ranskaa.
Keltaliiviprotestit alkoivat dieselin hinnan korotuksista, ja laajentuivat nopeasti protestiksi elämisen kustannusten kasvua vastaan. Di Maio kertoo ymmärtävänsä protestoijien turhautumisen ja tunteen, ettei heidän ääntään kuuntele kukaan. Di Maio kertoo seuranneensa keltaliivien protesteja ensimmäisestä protestipäivästä alkaen.
Hän vertaa keltaliivien protesteja oman puolueensa alkutaipaleeseen, jolloin Giuseppe “Beppe” Grillo kohtasi vähättelyä. Hän muistuttaa, että nyt heitä pitkin nenänvartta katsoneet puolueet ovat kuihtuneet olemattomiin Italian poliittiselta kartalta.
Di Maio tarjoaa myös apua protestoijille. Apuun lukeutuvat muun muassa puolueen perustamiseen tähtäävät toimet.
Protestikehotteet keittivät yli
Ranskan hallitus ei lämmennyt Di Maion kirjoitukselle. Maan eurooppaministeri Nathalie Loiseau ilmoitti, ettei Ranskakaan puutu Italian sisäisiin asioihin. Hänen mielestään Italian hallinnon tulisi keskittyä Italian omiin asioihin.
– En ole aivan varma siitä, miten kiinnostus keltaliiveistä edistää italialaisten hyvinvointia, Loiseau sivalsi.
Di Maio löi vastapalloon:
– Ehkä Loiseau on unohtanut, että hänen presidenttinsä on verrannut Italian hallitusta lepraan.
Pariisi kaaoksessa
Ranskan kaoottisesta tilanteesta saa jonkinlaista käsitystä seuraamalla Twitterissä keltaliivien tageja #yellowvest (twiitit pääasiassa englanniksi) ja #giletsjaunes (twiitit lähinnä ranskaksi). Myös Youtubessa on runsaasti videokuvaa paikan päältä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.