

LEHTIKUVA
Itsenäisyyspäivän juhlallisuuksissa Tähtitorninmäellä muisteltiin J.V.Snellmanin viisaita sanoja: ”Hyvyys kumpuaa hyvästä sydämestä, joka unohtaa itsensä”
Suomen itsenäisyyspäivän vietto alkoi perinteisin menoin, kun valtakunnallinen lipunnosto järjestettiin Helsingin Tähtitorninmäellä aamuyhdeksältä. Tilaisuudessa puhui Eduskunnan puhemies Maria Lohela (ps.), joka johdatti kuulijat puheellaan J.V.Snellmanin aikakauden mietteisiin.
Puhemies Lohelan puhe ohessa:
Arvoisat sotiemme veteraanit, hyvät partiolaiset, naiset ja herrat!
– Lainsäädännöllä ja hallituksella ei ole muuta tehtävää kuin muuttaa olevia oloja – avartaa, kehittää ja muovata yhteiskuntaa yhä uudelleen.
Näin kirjoitti J.V. Snellman Saima-lehdessä vuonna 1844. Sanat ovat ajankohtaisia myös tänä päivänä. Suomalaista yhteiskuntaa on pakko uudistaa, jos tahdomme selvitä tulevaisuuden haasteista.
Nykyisen yhteiskuntamme eräs suuri haaste on väestönkehitys. Kun suomalaista hyvinvointivaltiota ryhdyttiin rakentamaan 1960-luvulla, sitä tuki hyvin edullinen väestörakenne: työmarkkinoille tuli jatkuvasti yhä suurempia uusia ikäluokkia, joiden maksamilla veroilla voitiin rahoittaa yhä laajempia hyvinvointipalveluita.
Nyt tilanne on muuttunut. Nykyisten väestöennusteiden mukaan seuraavien 15 vuoden aikana joka vuosi eläkkeelle siirtyy 20 000 henkilöä enemmän kuin uusia nuoria tulee työelämään. Eläkeläisten määrä kasvaa siis rajusti, samalla kun työntekijöitä on yhä vähemmän.
Tämä kehitys pakottaa uudistamaan suomalaista yhteiskuntaa. Joistakin hyvinvointipalveluista voidaan joutua luopumaan, toisia voidaan kehittää esimerkiksi digitalisaation avulla.
Tässä Suomalaisuuden liiton tilaisuudessa on hyvä syy kysyä, mitä voisimme oppia J.V. Snellmanilta yhteiskuntamme uudistamisesta.
Snellmanin mukaan päättäjien täytyy vaikeissakin tilanteissa osoittaa kolmea ehkä ristiriitaiseltakin vaikuttavaa ominaisuutta: historiantajua, tulevaisuudenuskoa ja rohkeutta.
– Valtioasioiden hoitajien tulee temmata silmänräpäys lennosta ja rohkeasti ratkaistava mitä on tapahtuva – omalla vastuulla, välittämättä päivän huudosta – ja jättää teon tuomitseminen tulevaisuudelle, jota varten se on suunniteltu ja joka tulee näkemään sen hedelmät.
Nykyhetken lisäksi päättäjät ovat vastuussa myös menneisyydelle ja tulevaisuudelle. Päätösten tulee olla rohkeita, mutta ne eivät saa rikkoa tarpeettomasti yhteiskuntaa ylläpitäviä traditioita tai viedä ihmisiltä uskoa tulevaisuuteen.
Rohkeus, historia, tulevaisuus: nämä kaikki ovat läsnä myös tässä tilaisuudessa. Hyvät sotaveteraanit, te annoitte meille esimerkin rohkeudesta. Hyvät partiolaiset, te edustatte suomalaisten sukupolvien jatkuvuutta ja tulevaisuutta.
Viisaat ajatukset kuitenkin yhdistävät eri sukupolvia, nuoria ja vanhoja, meitä kaikkia. Toivon kaikkien suomalaisten muistavan nämä sanat, jotka J.V. Snellman kirjoitti kuusitoistavuotiaalle Hanna-tyttärelleen vuonna 1862:
– Yritä olla huomaavainen ja kohtelias kaikille ihmisille, vanhoille ja nuorille, köyhille ja rikkaille. Ei ole hyvä, jos on ystävällinen vain silloin, kun se tuntuu kannattavan, tai kun mieleen juolahtaa. Todellinen hyvyys kumpuaa hyvästä sydämestä, joka unohtaa itsensä ja pyrkii ainoastaan tekemään elämän muille helpommaksi. Ja tällainen ei tee eroa ihmisten välille.
Tämä sopii uudistamisen ohjeeksi niin päättäjille kuin kaikille muillekin. Jokainen meistä voi yrittää tehdä elämän muille helpommaksi, erottelematta vanhoja ja nuoria, köyhiä ja rikkaita. Hyvä elämä kuuluu jokaiselle suomalaiselle.
Toivotan kaikille oikein hyvää itsenäisyyspäivää. Kohottakaamme Suomen itsenäisyyden kunniaksi kolminkertainen eläköön-huuto:
Eläköön, eläköön, eläköön!
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maria Lohela valittiin odotetusti jatkokaudelle eduskunnan puhemieheksi
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Ei yhtään murhaa Washingtonissa yli viikkoon – Trumpin tehotoimet tuottavat tulosta
Presidentti Trump määräsi pääkaupunki Washingtonin poliisitoimen otettavaksi liittovaltion hallintaan kaksi viikkoa sitten. Samalla hän lähetti pääkaupungin kaduille kansalliskaartin sotilaita auttamaan järjestyksenpidossa. Tehotoimet ovat johtaneet rikollisuuden selvään vähenemiseen. Pääkaupungissa on ollut pitkä jakso ilman ainuttakaan murhaa.