

LEHTIKUVA
Jalonen: Katsastusten harventuminen on tervetullut asia
Hallitus aikoo harventaa ajoneuvojen katsastusväliä huomattavasti nykyisestä. Hallituksen esitys on lähetetty lausuntokierrokselle. Liikennevaliokunnan puheenjohtaja, perussuomalaisten kansanedustaja Ari Jalonen pitää esitystä tervetulleena.
– Autojen tekniikka on kehittynyt. Se mahdollistaa, että kevennetään yhteiskunnan ja autoilijoiden kustannuksia. Samalla pitää kuitenkin muistaa, että turvallisuus täytyy pitää kirkkaana mielessä tärkeimpänä asiana, Jalonen korostaa.
– Tämä liittyy hallituksen ajamaan normien purkuun, jota tehdään monella tavalla ihmisten arjen helpottamiseksi. Normissa on keventämisen varaa siksikin, että Suomi on tarkistanut ajoneuvoja tähän saakka tiukemmin kuin mitä EU direktiiveissään vaatii.
Ensikatsastus neljän vuoden jälkeen
Esityksen mukaan henkilö- tai pakettiauto katsastettaisiin ensimmäisen kerran vasta neljän vuoden jälkeen. Sen jälkeen se katsastettaisiin kahden vuoden välein, kunnes auto täyttää 10 vuotta. Sen jälkeen se katsastettaisiin vuoden välein, kuten tähänkin saakka.
Jatkossa omistaja voisi valita katsastuspäivän vapaasti huomioimatta auton rekisterinumeroa tai käyttöönottopäivää, kuten tähän saakka.
Moottoripyöriä ei katsasteta
Moottoripyöriä ei esityksen mukaan tarvitse katsastaa, kuten ei tähänkään asti. Moottoripyöräilijöiden liikenneturvallisuutta edistetään muilla keinoin, joihin direktiivi antaa mahdollisuuden.
Lakiesityksen luonnokset on lähetetty lausuntokierrokselle, joka päättyy 13.1. Eduskunnan käsiteltäväksi esitys tulee alkuvuonna. Katsastusdirektiivi pitää saattaa voimaan 20.5.
Vaan moittivatko katsastuskonttorit uudistusta työtehtävien vähentymisestä?
– Se on yksi näkemys. Aina pitää harkita erikseen, miten esitykset vaikuttavat laajemmin yhteiskuntaan, Jalonen pohtii.
Säästö 160 miljoonaa
Uudistus säästää kansalaisten kuluja tuntuvasti. Suomessa katsastetaan vuosittain noin 2,5 miljoonaa henkilö- ja pakettiautoa. Katsastusten kustannus kansalaisille on yhteensä noin 160 miljoonaa euroa vuodessa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.














