LEHTIKUVA Kimmo Mäntylä

Jari Lindström ehdolle puoluesihteeriksi

08.04.2013 |10:24

Perussuomalaisten Kymen piiri esittää kansanedustaja Jari Lindströmiä puoluesihteeriksi. Lindström on ilmoittanut lähtevänsä ehdolle. Hän asettaa puolueen tavoiteeksi pääministeripuolueen aseman. Tavoite on Lindströmin mukaan kova, mutta realistinen.

– Perussuomalaisten ainoa oikea tavoite on olla seuraavassa hallituksessa, pääministeripuolueena. Suurimman puolueen mandaatilla. Se ei tapahdu vahingossa ja itsestään, se vaatii työtä, ihan kaikilta, Lindström toteaa.

Puoluesihteeri valintaan perussuomalaisten puoluekokouksessa kesäkuussa.

Perussuomalaisten Kymen piiri esittää myös Timo Soinille jatkokautta puheenjohtajana sekä kansanedustaja Juho Eerolalle europarlamenttiehdokkuutta.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
5.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
6.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
8.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää