
Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

EverCam-valvontakamera. Kuva: Anker / Eufy
Hiiviskeleekö pihallasi anarkisti? Somettaako puoliso koneellasi? Onko kuopus laittanut läskisoosin tulille? Vai haluatko vain ylipäänsä tietää, mitä kämpilläsi tapahtuu – ja vielä mahdollisimman helposti. Jokahenkilön valvontakamera lisää tiedon tuskaa.
Ratkaisu on kehitteillä Amerikoissa, jossa on raksittu kasaan 365 päivää yhdellä latauksella ja etäyhteydellä toimiva valvontakamera. Sen voi ripustaa mihin vain, se osaa itse tehdä viisaita ratkaisuja sekä kannella näkemänsä outoudet välittömästi emännälleen tai isännälleen, The Verge -sivusto kertoo.
EverCam -nimen saanut kamera on syntymässä Kickstarter-joukkorahoituksen turvin. Jo 1 000 uteliasta on laittanut kolmesataa taalaa likoon saadakseen ensimmäisten joukossa tämän ikikameran. Prototyypin pitäisi valmistua kesällä ja toimitukset alkavat näillä näkymin syyskuussa.
Laitteen etuna on mahtavan akun lisäksi sisäänrakennettu tallennusmahdollisuus, jolloin pilveä ei välttämättä tarvita. Tekoälyominaisuuksia on niitäkin vehkeeseen tulossa ja laite käyttää matalaa siirtotaajuutta. Suomessa se tarkoittaisi ehkäpä vanhan NMT450-verkon tyyppistä järjestelyä.
Laitetta ohjataan Eufy-mobiiliapplikaatiolla, jolla hallitaan myös kameran tekoälyyn perustuvia ominaisuuksia. Vehje oppii tunnistamaan tutut ihmiskasvot ja eläimet eikä tallenna näiden edesottamuksia. Ja taas säästyy energiaa. Toisaalta laite osaa käynnistyä ja hälyttää silloin, kun se havaitsee vaikkapa epänormaalin korkeita lämpötiloja valvonta-alueellaan. Kaikkia ominaisuuksia voidaan hyödyntää itsenäisesti eikä hintatietoisen kuluttajan tarvitse siis turvautua maksullisiin pilvipalveluihin.
The Verge -sivuston asiantuntijat ovat varovaisia uutuutta tutkiessaan, koska arviot perustuvat toistaiseksi vain valmistajan antamiin tietoihin. Eniten askarruttaa se, että EverCam ei ainakaan nykymuodossaan pysty kuvaamaan tauotta vaikka se olisi kytketty ulkoiseen virtalähteeseen. Kameran 16 GB sisäinen muisti käy sekin äkkiä pieneksi, jos tapahtumia on vuorokauden mittaan ruuhkaksi asti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää