Juho Eerola huolissaan Pohjoismaiden yhteiskuntarauhasta

11.04.2013 |15:25

Perussuomalaisten ja Tanskan kansanpuolueen yhteinen puolueryhmä Nordisk frihed kokoontui Pohjoismaiden neuvoston teemaistuntoon Tukholmassa 11.4. Istunnon teemana oli pohjoismainen ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka.

Ryhmäpuheessa puheenjohtaja Juho Eerola (ps.) toivotti teemakeskustelun lämpimästi tervetulleeksi. Nordisk frihed on vahvasti sitoutunut pohjoismaiseen yhteistyöhön ja kehittäisi pohjoismaista puolustusyhteistyötä mieluummin kuin esimerkiksi EU:n yhteistä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa.

Nordisk frihed toivoo kaiken innon keskellä myös realismiin pitäytymistä. Pohjoismaista Norja, Tanska ja Islanti ovat Nato-maita, kun taas Suomi ja Ruotsi perustavat puolustuspolitiikkansa sotilaalliseen liittoutumattomuuteen.

Lisäksi puheenjohtaja Eerola toi esiin huolen yhteiskuntarauhan järkkymisen Pohjolassa ja muualla Euroopassa. Pohjoismaiden tulee edistää rauhaa kaikkialla maailmassa ja pitää huolta siitä, ettei vihan hedelmiä kylvetä koti-Pohjolassa. ”Joka luulee seisovansa, katsokoon, ettei kaadu”, Eerola totesi apostoli Paavalia lainaten.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
5.
Suomen uutiset logo

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”

23.02.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää