

Jussi Halla-aho: Perussuomalaiset edustavat Euroopan uutta normaalia – ainoana Suomessa
Perussuomalaisten Jyväskylän puoluekokouksesta on tullut tänään kuluneeksi vuosi. Vuoden ajan puoluetta johtanut Jussi Halla-aho vetää Facebookissa kuluneen vuoden yhteen toteamalla, että se, mitä perussuomalaiset edustavat, on nyt uusi normaali Euroopassa. Muut suomalaiset puolueet taas alkavat olla nykyisessä Euroopassa jäänne menneestä.
Puheenjohtaja Jussi Halla-aholle ei ole jäänyt katkeruutta eduskuntaryhmän hajoamisesta. Hän kiittää kentällä vallitsevaa yhteishenkiä ja sieltä saatua tukea.
– Kun asioihin on saatu etäisyyttä ja perspektiiviä, yhä useampi – ja allekirjoittanut siinä mukana – on myös sitä mieltä, että kaiken, mitä tapahtui, pitikin tapahtua. Uutta on helpompi rakentaa puhtaalta pöydältä kuin kivirekeä perässä vetäen, Halla-aho totesi Facebook-seinällään.
Tulossa on hurja vaalivuosi. Kuluneen vuoden aikana Perussuomalaiset näyttivät voimansa presidentinvaalissa, jossa varapuheenjohtaja, kansanedustaja Laura Huhtasaari sijoittui kolmanneksi.
Huhtasaari sanoi presidentinvaalien jälkeen, että perussuomalaiset ovat uusi normaali. Tälle vähän hihiteltiin, koska se ymmärrettiin väärin, Halla-aho sanoo.
– Se, mitä perussuomalaiset edustavat, ON uusi normaali Euroopassa. Tällä viittaan sekä kansallismielisten puolueiden voittokulkuun että ennen kaikkea siihen, miten ”nuivuudesta” ja kansallisesta edusta on tullut myös perinteisten valtapuolueiden agendaa.
Mitä Perussuomalaiset 2015, sitä Tanska, Itävalta ja Hollanti 2018
Halla-aho ottaa esimerkiksi kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden säilöönoton, jota perussuomalaiset vaativat jo syksyllä 2015.
– Mediassa itkettiin perussuomalaisten kannattavan ”keskitysleirejä”. Vaatimukset tyrmättiin perustuslain ja kansainvälisten sopimusten vastaisina. Kesällä 2018 keskeiset verrokkimaat Tanska, Itävalta ja Hollanti ajavat EU:n neuvostossa tismalleen samaa.
Halla-ahon mukaan muualla Euroopassa tapahtuva muutos suojelee myös Suomea, koska olemme maantieteellinen pussinperä.
– Meillä ei silti ole varaa jäädä maanosan yksinäiseksi hölmöläksi, koska mitä ahtaammaksi olot muissa maissa käyvät sosiaaliturvasiirtolaisille ja islamilaiselle fanatismille, sitä suuremmaksi kasvaa Suomen suhteellinen houkuttelevuus.
Halla-ahon mukaan perussuomalaiset edustavat Suomessa yksin uutta eurooppalaista normaalia.
– On selvää, että jos nykyiset valtapuolueet ja niiden apupuolueet muodostavat seuraavan hallituksen, ne jatkavat samaa linjaa kuin tähänkin asti.
Kansa on perussuomalaisten linjoilla
– Suurin osa suomalaisista on sitä mieltä, että laittomasti maassa oleville ei pidä tarjota terveydenhoitoa; että kielteisen oleskelulupapäätöksen saaneet pitää ottaa säilöön; että toisen EU-maan kautta saapuvilta henkilöiltä ei pidä ottaa vastaan turvapaikkahakemuksia; että rikolliset on karkotettava nopeammin ja tehokkaammin; ja että EU-maiden ei pidä maksaa toistensa velkoja.
Käytännössä perussuomalaiset ovat siis ainoa puolue, joka on näissä ja monissa muissa aiheissa samalla linjalla kuin kansalaisten enemmistö.
– Tätä on korostettava vaalien alla, mutta samalla on korostettava kansalaisen vastuuta omasta itsestään, Halla-aho sanoo.
– Kärjistäen: jos äänestät kokoomusta, älä ihmettele, kun saat kokoomuslaista politiikkaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.