Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Jussi Niinistö: Energiatodistuslain uudelleenarviointi paikallaan

25.03.2014 |11:56

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Jussi Niinistö pitää hyvänä asiana, että eduskunta pääsee uudelleen arvioimaan paljon kohua ja epäoikeudenmukaisuuden tunteita herättänyttä energiatodistuslakia. Omakotiliitto jätti lain muuttamista ehdottavan kansalaisaloitteen eduskuntaan tänään.

– Aloite on kannatettava, sillä nykysysteemi on kallis, byrokraattinen ja monimutkainen, Niinistö toteaa.

Perussuomalaiset on vastustanut lakia alusta asti. Yksi lain suurimmista ongelmista on, että toteutuneen kulutuksen sijaan todistuksen perustana käytetään laskennallista energiankulutusta, jota vielä painotetaan energiamuotokertoimilla.

– Kun energiankulutus ja lämmitysmuodon arvottaminen on sotkettu keskenään, tuloksena on pikemmin jonkinlainen poliittisesti painotettu teoreettinen arvo kuin rakennuksen todellisesta kulutuksesta kertova luku.

Niinistö toivoo, että lakia saadaan muutettua kansalaisaloitteessa ehdotetulla tavalla järkevämpään suuntaan.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03
8.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34
10.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa

03.02.2026 |10:18

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää