Jussi Niinistö: EU-rahaa raja-asemiin viisumivapautuksen tullessa

06.08.2013 |14:19

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Jussi Niinistö vaatii EU:lta rahoitusta raja-asemien laajentamiseen, jos EU päättää poistaa viisumipakon Venäjän ja EU:n väliltä. Imatralla tänään tiistaina vieraileva Niinistö kertoi kannastaan Iltalehden blogissaan.

– Jos kerran EU-tasolla päätetään viisumivapaudesta Suomen puolesta, tulisi EU:n osallistua mahdollisimman suurella taloudellisella panoksella Suomen raja-asemien kohentamiseen. Mahdollinen viisumivapaus kun koskettaa Schengen-aluetta kokonaisuudessaan, Niinistö kirjoittaa ja vaatii Suomen hallituksen vaalivan asiassa tiukasti kansallista etua.
Hän muistuttaa, että viisumivapautus voi kasvattaa liikennettä jopa kolminkertaiseksi. Samalla pelätään myös rajat ylittävän rikollisuuden lisääntyvän.
Rakennustöiden lisäksi täytyisi päivittää myös tietojärjestelmät kasvavan liikenteen tasalle. Viisumeista vapautumiseen pitää antaa myös riittävä valmistautumisaika.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
5.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
6.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi