Jussi Niinistö kehittäisi naisten asepalvelusta

22.07.2013 |15:10

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Jussi Niinistö selvittäisi tarkemmin naisten asepalveluksen kehittämistä.

– Voitaisiin harkita esimerkiksi kolmen kuukauden kriiseihin liittyvää kansalaispalvelusta, josta olisi hyötyä muussakin elämässä, eduskunnan puolustusvaliokuntaa johtava Niinistö ehdottaa Aamulehdessä lauantaina.
Aamulehti selvitti Taloustutkimuksen kyselytutkimuksen avulla, mitä mieltä kansa on sukupuolineutraalista asepalveluksesta. Vain 13 prosenttia vastaajista kannattaa sitä.
Niinistö sen enempää kuin puolustusministeri Carl Haglund (r.) eivät kannata naisten pakollista asevelvollisuutta.
– Armeija on miesten koulu, niin kuin kliseisesti sanotaan. Sen ovat miehet luoneet, miehiä varten, Niinistö sanoo Aamulehdessä.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin

14.10.2026 |16:50
10.
Suomen uutiset logo

Valkoisen punta on vain 88 penniä – yleisradioyhtiö BBC syrjii valkoisia työntekijöitään palkkauksessa

09.10.2026 |13:10

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi