Jussi Niinistö: Perussuomalaiset on kansallismielinen työväenpuolue

01.05.2013 |16:25

Vappu on perinteisesti työväen juhla. Yksi Perussuomalaisten toiminnan kulmakiviä on työn ja yrittämisen kunnioittaminen. Emme usko oikeistolaiseen rahavaltaan, mutta emme usko vasemmistolaiseen järjestövaltaankaan. Asian voi muotoilla kansanedustaja Juho Eerolan tavoin: ”Perussuomalaiset on työväenpuolue ilman punalippuja, ilman sosialismia.”

Mittausten mukaan olemme Suomen suurin työväestön puolue. Jäsenistöltään Perussuomalaiset on Suomen suurin pienyrittäjien puolue. Meissä siis yhdistyvät pienyrittäjät ja palkolliset – ainutlaatuisella tavalla.

Perussuomalaiset on kansallismielinen työn puolue, työväenpuolue, työmiesten puolue, työn ja yrittämisen puolue. Meillä yrittäjät ja duunarit lyövät veljenkättä kansakokonaisuuden hengessä, suomalaisen yhteiskunnan parhaaksi. Ja me aiomme olla Suomen suurin puolue vuoden 2015 eduskuntavaaleissa ja myös pääministeripuolue.

Perussuomalaisten kansanedustaja, puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö puhui vappuna Kotkan torilla klo 10 ja Haminan torilla klo 11.30.

JUSSI NIINISTÖ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi