Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Jutta Urpilainen: Pakkoruotsi pysyy

23.08.2013 |14:02

SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen ei halua luopua pakkoruotsista. Hän kertoi kantansa Turussa sosiaalidemokraattisen ministeriryhmän ja eduskuntaryhmän johdon yhteisessä tapaamisessa.

Yleisradion Taloustutkimuksella teettämän mielipidetiedustelun mukaan 63 prosenttia suomalaisista haluaa poistaa pakkoruotsin ja peräti 73 prosenttia sosiaalidemokraateista luopuisi pakollisesta ruotsin kielen opettamisesta.

SDP:n puheenjohtaja – siviiliammatiltaan itsekin opettaja – on puolueväkensä suuren enemmistön kanssa aivan eri linjoilla.

– Tämä tutkimustulos on minulle yllätys. Mutta mielestäni on tärkeää, että kaikki suomalaiset opiskelevat ruotsia. Enkä usko, että meidän eduskuntaryhmässämme asiasta nousee suuri keskustelu. Sen sijaan, että poistetaan pakollinen ruotsinopetus, venäjän kielen lisäopettamista etenkin Itä-Suomessa pitää kokeilla, Urpilainen painotti.

SEPPO HUHTA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää