Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Jutta Urpilainen: Pakkoruotsi pysyy

23.08.2013 |14:02

SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen ei halua luopua pakkoruotsista. Hän kertoi kantansa Turussa sosiaalidemokraattisen ministeriryhmän ja eduskuntaryhmän johdon yhteisessä tapaamisessa.

Yleisradion Taloustutkimuksella teettämän mielipidetiedustelun mukaan 63 prosenttia suomalaisista haluaa poistaa pakkoruotsin ja peräti 73 prosenttia sosiaalidemokraateista luopuisi pakollisesta ruotsin kielen opettamisesta.

SDP:n puheenjohtaja – siviiliammatiltaan itsekin opettaja – on puolueväkensä suuren enemmistön kanssa aivan eri linjoilla.

– Tämä tutkimustulos on minulle yllätys. Mutta mielestäni on tärkeää, että kaikki suomalaiset opiskelevat ruotsia. Enkä usko, että meidän eduskuntaryhmässämme asiasta nousee suuri keskustelu. Sen sijaan, että poistetaan pakollinen ruotsinopetus, venäjän kielen lisäopettamista etenkin Itä-Suomessa pitää kokeilla, Urpilainen painotti.

SEPPO HUHTA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
9.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille

10.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää