Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kanerva: Kaavoitus ei kiinnosta

06.03.2013 |11:41

Kokoomuksen kansanedustaja Ilkka Kanerva vastasi syytöksiin tiistaina Helsingin hovioikeudessa. Hän puolustautui syyttäjän lahjusväitteitä vastaan Helsingin Sanomien mukaan entisiin tehtäviinsä nähden varsin yllättävällä tavalla.

Hän väitti oikeussalissa, etteivät kaavoitusasiat juuri kiinnosta häntä, eikä hän ole voinut maakuntahallituksen puheenjohtajana vaikuttaa niihin.

Kaavoituksesta päättäminen kuuluu maakuntaliiton ja sen hallituksen keskeisiin tehtäviin. Esimerkiksi suurten kauppakeskusten rakentaminen edellyttää hankkeiden sijoittamista maakuntakaavaan, josta maakuntahallitus päättää.

Syyttäjän mukaan liikemiehet Arto Merisalo, Tapani Yli-Saunamäki ja Toivo Sukari lahjoivat Kanervaa rahoittamalla hänen 60-vuotissyntymäpäiviä ja vaalikampanjaa. Heillä oli hankkeita, joiden kaavoitukseen Kanerva olisi voinut vaikuttaa maakuntahallituksen puheenjohtajana.

Henkilökohtaisesti en koe olevani kaavapolitiikan tai maankäyttöpolitiikan ekspertti. Ne eivät ole missään suhteessa leipälajieni joukossa, Kanerva totesi oikeudelle Helsingin Sanomien mukaan.

PS VERKKOUUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
7.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle

02.03.2026 |16:08
10.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää