
Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Toimi Kankaanniemi tervehti hallituskumppaneilta tullutta viestiä hämmentynein mielin. Keskustan ja kokoomuksen johtajat kertoivat twitterin ja tiedotusvälineiden välityksellä, ettei yhteistyö voi jatkua perussuomalaisten kanssa. Kankaanniemi totesi, että puolue teki johtajavalintansa sääntöjen mukaan demokraattisesti ja valinnat syntyivät selvillä ääntenenemmistöillä. Se oli kokousväen selvän enemmistön tahto. Siinä ei siis pitäisi olla sanomista, mutta hallituskumppaneille ei yhteistyö kuitenkaan kelvannut.
Ihminen on luotu tunteelliseksi
Mutta mikä on tunnelma eduskuntaryhmässä?
– Ryhmä ei ole vielä koolla ollut, mutta voin kuvitella, että monella edustajalla on vaihtelevia tunteita, kun näin suuri muutos tapahtui niin hallituksen johdon henkilövalinnoissa että hallituspolitiikassa. Se vaikuttaa ihmisellä väistämättä myös tunteisiin, kun ihminen on tunteelliseksi luotu, Kankaanniemi pohdiskeli.
Oppositiopolitiikka on iso muutos
Milläpä mielin nyt lähdetään oppositiopolitiikkaan?
– Sitä pitää kyllä pohtia. Tämä on iso muutos ja osalle porukasta oppositiossa toimiminen on uutta, osalle toki tuttua aiemmilta kausilta. En tiedä vielä tarkalleen, miten se lähtee käymään, mutta ministerimme palaavat nyt ryhmään ja tuovat mukanaan paljon kokemuksia ja uusia taitoja. Kyllä me saamme taas oppositiopolitiikan toimimaan ja ajamme jälleen kansalaisille hyviä asioita opposition kautta, Kankaanniemi suunnitteli.
Nettiä käyttäneet kaikki
Mitä Kankaanniemi sanoo esimerkiksi Ilta-Sanomien kertomaan väitteeseen, kuinka puoluekokousväkeä olisi masinoitu paikalle kuukausien ajan internetin keskusteluryhmien kautta?
– Minulla ei ole mitään mahdollisuutta väittää tällaisesta mitään. Kaikki paikalle tulleet olivat oikeutettuja tulemaan. Mutta netti on nykyajan vaikutuskanava niin hyvissä kuin huonoissa asioissa. Jos sitä on käytetty, niin todennäköisesti sitä ovat käyttäneet kaikki – toiset paremmilla ja toiset huonommilla taidoilla, Kankaanniemi aprikoi.
Veli-Pekka Leskelä
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Euroopan tärkein liittolainen Yhdysvallat on toistuvasti ilmaissut huolensa Euroopan holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Tiedotusvälineet esittävät kannanotot yleensä pinnallisesti ja väheksyen. Markku Ruotsilan kirjoittama ja Suomen Perustan julkaisema raportti kuvaa asian toisen puolen.

Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Yleisradioyhtiö BBC maksaa etnisiin vähemmistöihin kuuluville työntekijöilleen korkeampaa palkkaa kuin valkoisille. Myös vammaiset ja seksuaalivähemmistöihin kuuluvat työntekijät tienaavat enemmän kuin muut samoissa työtehtävissä. Vähemmistöjen näkyvyyttä on lisätty myös ohjelmissa. Nyt vähemmistöjen edustajia näkyy ruudulla niin usein, että se tuntuu monien katsojien mielestä pakkosyötöltä.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää