Kansanedustaja Sara Seppänen ei pidä kännykkäkieltoa vain teknisenä sääntömuutoksena, vaan kyseessä on lasten ja nuorten hyvinvoinnin puolustaminen ja samalla perussuomalaisten pitkäaikainen tavoite, joka on nyt toteutunut osana vastuullista koulutuspolitiikkaa.
– Olen saanut valtavasti palautetta opettajakollegoilta siitä, kuinka kännykkäkielto on rauhoittanut tunteja ja etenkin välitunteja koulussa. Oppilaat juttelevat ja ovat oikeassa kanssakäymisessä nykyään välituntisin. Rovaniemellä tein valtuustoaloitteen kännyköiden kiertämisestä myös välituntisin, ja Rovaniemen sivistyslautakunta päätti toukokuussa 2025, että mobiililaitteiden käyttö on kielletty koko koulupäivän ajan, mukaan lukien oppitunnit, ruokailut ja välitunnit, ellei opettaja tai rehtori anna erikseen lupaa, Seppänen kertoo.
– Käytännön kokemukset kouluista eri puolilta Suomea puhuvat puolestaan. Varkaudessa Waltterin koulussa yli 700 oppilasta noudattaa tiukkaa kännykkäkieltoa koko koulupäivän ajan. Rehtori Teemu Mustonen on kertonut, että sääntöjen rikkomisesta seuraa jälki-istunto ja tarvittaessa puhelimen takavarikointi. Vaikka osa oppilaista protestoi, koulu on saanut työrauhan ja keskittymisen selvästi paranemaan.
Opettajat tyytyväisiä uudistukseen
Etelä-Pohjanmaalla rehtorit kertovat, että nuoret ovat alkaneet jutella keskenään, katsovat toisiaan silmiin ja puuhaavat välitunneilla monipuolisesti – ilmiö, joka oli kadoksissa puhelinten hallitsemassa arjessa.
Opettajat ovat tyytyväisiä uudistukseen. Opetusalan ammattijärjestö OAJ:n mukaan laki vastaa opettajien toiveita: se antaa heille selkeät valtuudet hallita digilaitteiden käyttöä ja parantaa opetuksen laatua.
– Polvijärvellä kännykkäkiellon myötä kiusaaminen on vähentynyt ja työrauha parantunut jo muutamassa kuukaudessa. Tämä osoittaa, että uudistus ei ole vain hallinnollinen, vaan sillä on suora vaikutus lasten arkeen ja turvallisuuteen, Seppänen mainitsee.
Sosiaalinen media kiellettävä alle 16-vuotiailta
Seppänen esittää, että kännykkäkiellon rinnalle on aika ottaa seuraava askel lasten ja nuorten digihyvinvoinnin puolustamisessa: sosiaalisen median käytön rajoittaminen alle 16-vuotiailta. Tämä ei ole vain suomalainen ajatus, vaan kansainvälisesti kasvava suuntaus.
– Norja on nostamassa sosiaalisen median ikärajaa 13 vuodesta 15 vuoteen. Pääministeri Jonas Gahr Støre perustelee uudistusta tarpeella suojella lapsia haitalliselta sisällöltä ja teknologiajättien vaikutukselta lasten aivoihin. Australia on mennyt vielä pidemmälle ja kieltänyt sosiaalisen median käytön kokonaan alle 16-vuotiailta.
Laki velvoittaa alustat varmentamaan käyttäjän iän aukottomasti, ja rikkomuksista voi seurata jopa 30 miljoonan euron sakko. Sosiaalisen median kieltäminen ei ole rajoitus, vaan mahdollisuus lapsille kasvaa rauhassa, ilman jatkuvaa altistumista vertailulle, kiusaamiselle ja algoritmien ohjaamalle sisällölle. Se antaa tilaa leikeille, keskusteluille ja oikealle vuorovaikutukselle.
– Perussuomalaiset on jo vuosia vaatinut kännyköiden ja sosiaalisen median rajoittamista kouluissa. Nyt tämä linja saa yhä laajempaa kannatusta. Olen toiminut pitkään opettajana, ja pidän uudistusta tervetulleena ja korostan sen merkitystä oppimisen, keskittymisen ja koulurauhan kannalta.
– Sosiaalisen median rajoittaminen on investointi tulevaisuuteen. Se on askel kohti terveempää, tasapainoisempaa ja turvallisempaa lapsuutta, Seppänen uskoo.