

LEHTIKUVA
Kännyköiden käyttöä kouluissa rajoitetaan – Koponen: ”Viimein muutkin kuin perussuomalaiset ovat heränneet”
Kännyköiden käytön rajoituksiin kouluissa on tulossa ennen vuoden loppua kiristyksiä. Kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtajana toimiva Ari Koponen kannattaa täyskieltoa kännyköille kouluissa. Koponen painottaa kuitenkin maalaisjärkeä, ja lain tulee huomioida esimerkiksi erinäisten sairauksien aiheuttamat tarpeet kännykän käytölle.
Kännykkä tulee saada pois mielestä koulupäivän ajaksi, jotta oppilaat voivat aidosti keskittyä oppimiseen. Itsekin tiedän, kuinka koukuttava vehje älykännykkä on, Ari Koponen toteaa.
– Pistä viinapullo pöytään ja ala keskustelemaan alkoholistin kanssa kansantaloustieteestä. Mitä veikkaat, onko alkoholistin keskittyminen viinapullossa vai keskustelussa? Sama homma kännykkäriippuvaisen oppilaan kanssa – jos huomio on kännykässä, ei oppi mene perille, Koponen havainnollistaa.
Tarvitaan velvoittavaa ja tiukkaa lainsäädäntöä
VATT:n erikoistutkija Ramin Izadi on ollut huolissaan siitä, ettei tehoton kompromissi kännykkäkieltoon toisi tarvittavaa lopputulosta. Koposenkin näkemyksen mukaan tulosten saamiseksi tarvitaan velvoittavaa ja tiukkaa lainsäädäntöä, joka on tasa-arvoinen oppilaille koko Suomessa. Izadin ehdottamaa täyskiellon satunnaiskokeilua Koponen pitää tarpeettomana.
– Jo muualla tutkitun tiedonkin pohjalta tulokset ovat selvät. Oppimistulokset paranevat, mielen hyvinvointi kasvaa ja koulukiusaaminen vähenee, kun älyttömät älylaitteet eivät tunneilla häiritse, Koponen perustelee.
”Perusoikeuspelleilyä”
Koponen pitää keskustan kansanedustaja Jouni Ovaskan koulujen kännykkäkieltoon hoputtamista huvittavana. Viime kaudella Koponen teki asiasta aloitteen, ja keskustan ollessa hallituksessa asia ei edennyt. Nyt perussuomalaisten ollessa hallituksessa asia etenee.
– Pidän kuitenkin hyvänä, että viimein muutkin kuin perussuomalaiset ovat asiaan heränneet, Koponen kiittää.
Kännykkäkiellosta keskusteltaessa on myös väläytelty, että se rikkoisi lasten perusoikeuksia. Koponen pitää tällaista käsitystä perusoikeuspelleilynä. Samalla toimintaperiaatteella voisi joku väittää, että koulunkäynti rikkoo lapsen liikkumisvapautta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ramin Izadi kännykät älylaitteet Jouni Ovaska koulut Ari Koponen lainsäädäntö perusoikeudet kännykkäkielto oppimistulokset Koulukiusaaminen mielenterveys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kännykkälaki etenee – vai eteneekö?

Oululainen koulupoliisi Merja Rasinkangas nousee Sebastian Tynkkysen tilalle eduskuntaan, pohtii nuorten kasvavia ongelmia: ”Kaverivanhemmuus, rajaton ruutuaika, väkivalta, vapetus..”

Ranskalaistutkijat: Kännykkäkielto ei riitä – rajat tarvitaan kaikkeen ruutuaikaan, myös televisioon

Hallitus panostaa oppimiseen ja koulurauhaan
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













