Artikkeli kuva

Jarno Mela

Toimitus suosittelee

Kansa luottaa eniten Sauliin, Soiniin ja Sipilään

15.02.2014 |17:07

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini herättää suurta luottamusta suomalaisten keskuudessa. Valitut Palat mittasi Soinille maan luotettavimpien poliitikkojen kakkostilan. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö nousi mittauksessa kaikkein luotetuimmaksi poliitikoksi, vaikka hän on presidentin tehtävässä joutunut vetäytymään päivänpolitiikasta. Kolmannelle sijalle ylsi keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä. Asia käy ilmi Valittujen Palojen yhdessä brittiläisen Wyman Dillon –tutkimuslaitoksen kanssa tekemästä tutkimuksesta.

Katainen putosi roimasti, Urpilaiseen luottaa enää 3 prosenttia vastaajista

Kansalaisten luottamuksessa kärkipoliitikkoihin on vuodessa tapahtunut jyrkkiä muutoksia. Luottamus pääministeriin ja kokoomuksen puheenjohtajaan Jyrki Kataiseen on heikentynyt selvästi. Vuosi sitten luotetuimmaksi poliitikoksi nimetty Katainen putosi nyt luottamusvertailussa neljänneksi. Yleisön usko valtiovarainministeriin ja soliaalidemokraattien puheenjohtajaan Jutta Urpilaiseen heikentyi niin ikään selvästi ja hän putosi luottamusvertailussa viidennelle sijalle oltuaan vuosi sitten neljäntenä. Kataisen saamat luottamusäänet putosivat nyt 12 prosenttiin viime vuoden 19 prosentista. Urpilaiseen luottaa enää 3 prosenttia vastaajista, kun vuosi sitten luottavia oli vielä 7 prosenttia.

Soini miesten suosikki

Sauli Niinistöä pitää luotettavimpana poliitikkona nyt 18 prosenttia kyselyyn vastanneista. Timo Soini säilytti kakkossijansa 15 prosentin kannatuksella. Juha Sipilään sanoi nyt luottavansa 12 prosenttia haastatelluista, kun vuosi sitten häneen luotti vain 3 prosenttia vastaajista.

Timo Soini nauttii miesten keskuudessa selvästi suurempaa luottamusta kuin naisten. Sauli Niinistö ja Juha Sipilä puolestaan saavat naisilta hieman enemmän luottamusääniä kuin miehiltä. Jutta Urpilainen, Pekka Haavisto, Päivi Räsänen ja Tarja Halonen vetoavat enemmän naisiin kuin miehiin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
3.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
9.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
10.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää