Kansalaisaloite ruotsin opiskelun vapaaehtoisuudesta

04.03.2013 |13:59

Perussuomalaisten nuorisojärjestö on mukana vaatimassa ruotsin kielen muuttamista valinnaisaineeksi. Vaatimus koskee kaikkia kouluasteita alakouluista korkeakouluihin.

Kyseessä on kansalaisaloite, jonka takana ovat myös Kokoomusnuoret, Suomalaisuuden Liitto ja Vapaa Kielivalinta ry. Perustelujen mukaan Suomessa on tärkeää osata hyvin englantia ja muita maailman valtakieliä.

Kansalaisaloite etenee eduskunnan käsiteltäväksi, jos sen allekirjoittaa vähintään 50 000 äänioikeutettua. Asiasta kertoi ensimmäisenä STT.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee

09.07.2026 |16:11
8.
Suomen uutiset logo

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa

14.07.2026 |11:07

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää