
Kansalaisten avustushuijaukset ja vierastyövoimaan liittyvät yritysten väärinkäytökset maksavat Ruotsin veronmaksajille miljardeja
RUOTSI | Hyvinvointiyhteiskunnan taskuilla on monta kävijää. Kaikki eivät ole oikealla asialla ja veronmaksajien rahaa on joutumassa kateisiin vuosina 2018-2030 kokonaista 275 miljardia kruunua (yli 26 miljardia euroa). Puolet vie voro ja loput maksetaan sinne tänne erehdyksessä. Myös vierastyövoimaan liittyvissä väärinkäytöksissä liikkuvat miljardit. Asiasta uutisoi maan yleisradioyhtiö SVT.
Huijaukset koskevat kaikkia valtion luonnollisille henkilöille myöntämiä avustus- ja tukimuotoja ”kela”-korvauksista työttömyyskorvausten kautta maahanmuuttoavustuksiin. Tukien ja avustusten väärinkäytön estämistä selvitellyt työryhmä jätti torstaina raporttinsa sosialidemokraattiselle valtionvarainministeri Magdalena Anderssonille.
Yhteinen huoli huijauksista
Huoli väärinkäytösten aiheuttamasta vajauksesta kansankodin kukkarossa on aito ja sen jakavat kaikki valtiopäiväpuolueet.
-Jokainen rikos hyvinvointi- ja verojärjestelmäämme vastaan nakertaa luottamusta koko hyvinvointiyhteiskuntaan. Tavallinen kansa kaikkialla maassamme tarvitsee toimivaa hyvinvointijärjestelmää arjessaan ja kärsii siksi omissa nahoissaan väärinkäytösten seuraukset, sanoi Andersson jo työryhmän asetussanoissaan.
Ruotsin valtiovarainministeriö on herännyt todellisuuteen ja käy SVT:n mukaan taistoon vilunkiväkeä vastaan digitalisaatiolla, tekoälyllä ja paremmalla viranomaisten välisellä yhteistyöllä.
SVT:n haltuunsa saaman raportin mukaan toimenpiteiden toteutusta seuraamaan asetetaan vielä erityinen viranomaisten muodostama neuvosto.
Kuolleet sielut
Ruotsin yleisradio kertoi aiemmin joulukuussa tapauksen yritysmaailmasta, jossa samaan asuntoon Tukholmassa oli rekisteröitynyt satoja ulkomaalaisia tilapäisellä henkilönumerolla. Miljardit kruunut valuvat erityisesti järjestäytyneelle rikollisuudelle, joka vierastyövoimaa pyörittämällä hyödyntää tilapäisiä henkilönumeroita alv-petoksiin sekä veronkiertoon.
Viranomaisilla on vaikeuksia todentaa tilapäisen henkilönumeron takana mahdollisesti olevaa henkilöä, koska hän ei asu antamassaan osoitteessa (mahdollisesti satojen muiden kanssa) tai ei edes oleskele Ruotsissa. Ruotsissa on käytössä 870 000 tilapäistä henkilönumeroa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kuntien taloushaasteet kasvussa – maahanmuuttajat putoavat Ruotsissa liian usein sopeutumistuelta toimeentulotuelle
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









