Artikkeli kuva

Kansanedustaja Antti Rantakangas eduskunnassa Helsingissä 23. huhtikuuta 2019. Arkistokuvaa.

Kansanedustaja Antti Rantakangas menehtyi – Vilhelm Junnila muistelee: ”Mukava mies ja piinkova taistelija täysistuntosalissa”

24.11.2019 |21:17

Tänään uutisoitiin keskustakansanedustaja Antti Rantakankaan menehtymisestä. Kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) kirjoittaa lämpimästi valiokuntatoveristaan.

”Antti Rantakangas on menehtynyt tapaturmaisesti. Valiokuntatoverini Antti oli mukava mies ja piinkova taistelija täysistuntosalissa. Hänellä oli hyvä huumorintaju ja kävi usein jälkeenpäin naureskelemassa koviakin letkautuksiamme. Muutama viikko sitten olin ensimmäistä kertaa televisiossa ja häneltä sai silloinkin hyviä neuvoja, vaikka olimmekin eri puolueessa. Syvä osanottoni ja voimia omaisille”, Junnila kirjoittaa.

Kansanedustaja Jani Mäkelä kirjoitti: ”Surullinen uutinen. Osanottoni kollegan poismenon johdosta hänen läheisilleen. Muistan Antin reiluna, kohteliaana ja kannustavana miehenä.”

Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) esitti surunvalittelunsa aiemmin päivällä.

Mediatietojen mukaan 55-vuotias Rantakangas menehtyi kotonaan lyötyään päänsä. Taustalla on mahdollisesti ollut sairauskohtaus.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
9.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi