Kansanedustaja Kontula piilotteli paperittomia maahanmuuttajia

17.07.2013 |13:09

Kansanedustaja Anna Kontula (vas.) on piilotellut paperittomia ihmisiä maahanmuuttoviranomaisilta.

Kontula kertoi Enbuske & Linnanahde Crew SuomiAreenalla -ohjelmassa, että hän on piilotellut paperittomia henkilöitä, jotta he välttäisivät maastakarkoituksen.
– Katson toimineeni oikein, vaikka käytännössä se onkin lain vastaista tai ainakin lain rajoilla. Jos Suomen maahanmuuttopolitiikka ahdistaa ihmisiä sellaisiin tilanteisiin, joissa toisen henki tai turvallisuus on vakavasti uhattuna, silloin yleismaailmallinen lähimmäisen rakkaus ajaa ohi Suomen laista, Kontula sanoi MTV3:n nettisivujen mukaan.
Kontula viittaa toimillaan sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) pohdintaan siitä, että lakia voisi rikkoa, jos se on ristiriidassa Raamatun sanoman kanssa. Kontula sanoo olevansa samaa mieltä Räsäsen kanssa siitä, että ihmisen pitää pyrkiä toimimaan oikein. Lain mukaan toimiminen ei aina olisi oikein toimimista.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
3.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää