Kansanedustajien mielipiteet alkoholista vaihtelevat

25.07.2013 |11:42

Yle Uutiset kyseli Kymen vaalipiirin kansanedustajilta heidän mielipiteistään alkoholin myynnistä. Kyselyn perusteella mielipiteet vaihtelevat suuresti myös puolueiden sisällä. Toisten mielestä nykykäytäntö on riittävä, osa vapauttaisi myös miedot viinit kauppojen hyllyille, jotkut siirtäisivät keskioluen pois päivittäistavarakaupasta Alkon hyllylle, kun taas yhdet hakisivat mallia Ruotsista ja laimentaisivat keskiolutta.

Perussuomalaisten Reijo Tossavainen pitää nykykäytäntöä hyvänä. Väkevämmät juomat hän pitäisi Alkossa, jossa ne ovat poissa erityisesti nuorten ulottuvilta.

– Keskioluttahan ei yleensä käytetä humaltumistarkoituksessa, vaan esimerkiksi ruokajuomana tai saunaoluena.

Jari Lindström pitää valistusta holhousta toimivampana ratkaisuna ja olisi valmis sallimaan myös mietojen viinien myynnin ruokakaupoissa.

– Jos tässä nyt yritetään olla eurooppalaisia, niin ollaan sitten kunnolla.

 

Mika Männistö


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
6.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää