Kari Kolari ehdolla puoluesihteeriksi

10.04.2017 |15:16

Kari Kolari Oripäästä ilmoittaa lähtevänsä tavoittelemaan perussuomalaisten puoluesihteerin tehtävää kesäkuun puoluekokouksessa Jyväskylässä.

– Puoluetoimisto ja kenttätyötä tekevä jäsenistömme ovat ajautuneet liian kauas toisistaan. Paikallistasolla toimivat jäsenet tarvitsevat puoluetoimiston ja puolueen johdon tuen voidakseen antaa parhaansa aatteemme eteen. Paikallistason toimijat tarvitsevat pikaisesti vahvaa koulutusta kokoustekniikkaan, valtuustotyöskentelyyn ja järjestötoimintaan. Koulutusta tarvitaan myös kuntalain osalta, Kolari sanoo.

Kolari on 55-vuotias Oripään kunnanvaltuutettu ja tarkastuslautakunnan jäsen. Kolari on ollut Varsinais-Suomen Perussuomalaisten piirihallituksen jäsen vuodesta 2012 lähtien.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää