Katainen ei mene perustusvaliokunnen hiillostettavaksi

12.06.2013 |00:44

Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) ei mene perustuslakivaliokunnan torstaiseen kokoukseen kuultavaksi. Hän on päättänyt toimittaa oman vastineensa kirjallisesti, kertoo Yle uutiset.

Valiokunta selvittää, toimiko Katainen lain mukaisesti filosofi Pekka Himaselta tilatun tulevaisuusselvityksen yhteydessä. Lain mukaan ministeri voi päättää, jättääkö hän lausuntonsa valiokunnalle suullisesti vai kirjallisesti.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31
9.
Suomen uutiset logo

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä

04.04.2026 |09:48

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää