Katainen ilmoittaa suunnitelmistaan ensi huhtikuussa

02.08.2013 |12:57

Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) sanoo Yle Uutisille, ettei hän ole jättämässä tehtäviään kesken hallituskauden. Hän aikoo ilmoittaa jatkosuunnitelmistaan ensi huhtikuussa.

Hän sanoo myös, ettei hän ole huolestunut puolueen sisäisistä soraäänistä. Ylen A-studio kertoi viime viikolla, että neljäsosa puoluevaltuuston jäsenistä haluaisi syrjäyttää hänet ensi kesän puoluekokouksessa.
– Ylivoimainen enemmistö piirijohtajista kannattaa minua, ja olen siitä kiitollinen, Katainen sanoo.
Puoluejohtaja palasi lomaltaan eilen.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59
7.
Suomen uutiset logo

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”

23.06.2026 |15:58
8.
Suomen uutiset logo

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta

27.06.2026 |12:09

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää