Katainen torjuu EMU-puskureiden käytön

12.08.2013 |13:38

Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) tyrmää EMU-puskureiden käytön elvytystoimissa.

– EMU-puskuri tarkoittaa sitä, että työntekijä on säästänyt omia eläkerahojaan. Jos joku esittää ihan vakavasti sitä, että työntekijän eläkerahat laitetaan sillan rakentamiseen tai tienpätkän rakentamiseen, niin ei siinä ole mitään järkeä.

Eläkerahat on eläkerahoja varten eikä mitään tilapäistä elvytystä varten, Katainen sanoi MTV3:n haastattelussa.

Finanssialan keskusliiton niinikään kokoomustaustainen toimitusjohtaja Piia-Noora Kauppi oli MTV3:n haastattelussa samaa mieltä.

– Kun puhutaan työmarkkinaratkaisusta, niin ratkaisua ei pidä tehdä sillä tavalla, että sillä vaarannettaisiin työeläketurva. Työeläkerahastot on kerätty nimenomaan suomalaisten eläkkeiden maksamista varten. Puheet siitä, että meillä olisi valtiontaloudessa, julkisessa taloudessa, tällainen puskuri, joka tulee työeläkerahastojen kautta, niin ne pitäisi lopettaa. Nämä ovat erillisiä varoja ja työeläkerahastojen varat on puhtaasti käytettävä työeläketurvaan, Kauppi sanoo.

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
5.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07
7.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
8.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää