Artikkeli kuva

Kotihoidontuen leikkausta vastustava mielenosoitus Helsingin Senaatintorilla. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Kaupunginvaltuutettu Pia Kopra: Päätös Helsinki-lisän poistamisesta yli 2 vuotiailta lapsilta on käsittämätön

18.12.2018 |21:23

Kasvatus- ja koulutuslautakunta päätti tänään 18.12., että Helsinki-lisä poistetaan yli 2-vuotialta lapsilta, joita hoidetaan kotona. Lautakunnan jäsen Pia Kopra (ps.) esitti kokouksessa 134 euron Helsinki-lisän säilyttämistä, mutta esitys ei saanut kannatusta. Kopran mielestä säästöjen hakeminen lapsista on täysin väärä kohde ja tukea olisi ollut tarpeen jatkaa.

Kaupunginvaltuuttu Kopra kommentoi asiaa tiedotteessa:

– Säästäminen lapsista on myös vastoin budjetin yleistä henkeä, jossa lapsiin ja nuoriin on pyritty panostamaan. Päiväkodeissa on jo nyt tungosta, joten päätös leikata Helsinki-lisää juuri nyt on ristiriitainen – ei ole mahdollista tietää etukäteen, mikä on kehityksen suunta tulevaisuudessa.

– Päiväkotipaikoista on pulaa jo nyt monilla alueilla Helsingissä ja Helsingissä on myös pulaa koulutetuista henkilöistä, etenkin lastentarhanopettajista sekä pätevistä sijaisista. En ymmärrä, enkä hyväksy päätöstä, jätin siitä myös eriävän mielipiteen, Kopra moittii.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
5.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää