
KD:n puoluesihteeri Asmo Maanselkä sananvapaudesta: “Suomen Uutiset havainnoinut aivan oikein, että kristillisdemokraattien näkökulma asiaan on muuttunut”
Kristillisdemokraattien linja sananvapauskysymyksiin on muutoksessa. Suomen Uutiset nosti äskettäin esille sen, miten KD:n toimijat Päivi Räsänen, Peter Östman ja Antero Laukkanen vuonna 2015 vaativat tiukkoja rajoja vihapuheelle, mutta nyt ääni on toinen. Kristillisdemokraattien puoluesihteeri Asmo Maanselkä kommentoi asiaa Suomen Uutiselle.
– Suomen Uutiset on havainnoinut aivan oikein, että kristillisdemokraattien näkökulma asiaan on muuttunut. Mitään virallista kantaa meillä ei asiasta ole, mutta viimeistään Päivi Räsäsen esitutkinnan yhteydessä on meille avautunut mihin kaikkeen ”kiihottamista kansanryhmään” vastaan voidaankaan soveltaa, Maanselkä toteaa.
– Räsänen korkeintaan kiihotti Aurajoen rannalla toimistoissaan istuvia kirkonmiehiä, mitään ”kansanryhmää” tuskin hänen twiittinsä on kiihottanut.
– Kristillisen kulttuuriperustan puolustaminen on meille ensiarvoisen tärkeää. Jos Raamattu tai sen yksittäiset jakeet tulkitaan vihapuheeksi, ja niiden esillä pitämisestä syyllistyy viharikokseen, niin emme sellaista lainsäädäntöä voida millään puolustaa.
Hän uskoo, että suhtautuminen Jumalanpilkkapykälään tulee muuttumaan. Niin ikään kristillisdemokraattien ajatus pykälästä on muutoksessa.
– Nykyäänhän sitä käytetään islamin suojaamiseksi kritiikiltä, kun taas kristittyjä saa mielin määrin haukkua ja pilkata. Puolustan myös näiden pilkkaajien sananvapautta, kyllä kristillinen usko sen kestää.
– Jos jokin pykälä ei toimi käytännössä, tai sillä suojataan vain yhden uskonnon oppiperustaa kritiikiltä, niin ei sellaista lainsäädäntöä edes pitäisi olla. Irlanti taitaa olla viimeisimpänä maana poistanut vastaavan pykälän.
– Islamilaisessa maailmassa jumalanpilkasta voi seurata jopa kuolemantuomio. Pykälän poisto Suomessa lähettäisi myös islamilaiseen maailmaan viestin, että tällaista lainsäädäntöä ei saisi olla olemassa.
Uusi blogisivusto auki
KD kertoi tänään uuden blogisivuston avaamisesta. Konservatiivi.fi-sivusto lupaa vaihtoehtoista näkemystä “punaiselle postmarxilaiselle aatteelle”.
– Punaisen postmarxilaisen aatteen takana on postmoderni filosofia, jossa maailmaa tarkastellaan dekonstruktionistisesti erilaisilla ’jälki’- tai ’post’-etuliitteellä varustettuja suuntauksilla, kuten jälkistrukturalismi, postmarxismi ja postfeminismi. Postmoderni skeptismi toteutuu yhteiskunnassa usein arvorelativismina tai nihilisminä. Tämän hölynpölyn vastineeksi Konservatiivi -blogi esittelee konservatiivisia ajattelijoita ja ajatuksia yhteiskunnan eri osa-alueilta, Maanselkä avaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle
Kansanedustaja Laura Huhtasaaren emännöimässä Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa vieraina ovat Yhdysvaltoihin perehtyneet dosentti Markku Ruotsila sekä tohtori ja politiikan tutkija Risto E.J. Penttilä. Kolmikko pohdiskelee ohjelman avausjaksossa, mitä Donald Trumpin alkaneella presidenttikaudella maailmassa tulee tapahtumaan sekä mitä seurauksia Suomelle tulee.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.