

MIKA RINNE
Kesätöitä on vielä tarjolla
Jyväskylässä lukion ensimmäistä luokkaa käyvät Henna Rantala ja Maiju Manner hakivat kesätyöpaikkaa kaupungilta, mutta tällä kertaa ei tärpännyt.
– Jätin hakemuksen ja paikat arvottiin hakijoiden kesken. Minulla ei ollut arpaonnea tällä kertaa, Rantala toteaa.
Rantalan kaveri Mannerkaan ei saanut kaupungilta kesätyöpaikkaa. Manner ei ole luovuttanut, vaan hän on kysynyt kesätöitä kaupoista ja siivousfirmoista. Vastausta ei ole vielä kuulunut. Nuorilla on halu tehdä töitä ja ansaita rahaa.
– Sanotaan, että nuorten pitäisi tehdä töitä ja hankki työkokemusta, mutta miten se onnistuu kun ei ole tarpeeksi työpaikkoja tarjolla, Rantala sanoo.
Kaupunkien tarjonta ennallaan
Kaupunkien tarjoamien kesätyöpaikkojen määrä on pysynyt lähes samana viime vuoteen verrattuna, vaikka paikkojen määrissä on alueellista vaihtelua. Esimerkiksi Jyväskylän kaupungilla oli haettavana tänä keväänä 340 kesätyöpaikkaa 15 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille nuorille. Kaupunki sai noin 7 600 hakemusta. Määrä on huomattavasti pienempi kuin viime vuonna, jolloin hakemuksia jätettiin yli 11 000.
– Emme ole löytäneet selkeää syytä hakemusmäärän romahtamiseen, vaikka työpaikkojen määrä ei ole oleellisesti muuttunut. Yksi syy saattaa olla se, että osa nuorista on hakenut paikkaa monena kesänä peräkkäin ja kyllästynyt jättämään hakemusta kun ei ole tärpännyt, arvioi henkilöstösuunnittelija Sirpa Jokinen Jyväskylän kaupungista.
Jyväskylä tarjoa töitä on sekä peruskoululaisille että jo koulutusta ja työkokemusta hankkineille nuorille. Työsuhteen pituus vaihtelee kahdesta viikosta kolmeen kuukauteen. Nuoret voivat esimerkiksi avustaa vanhusten- ja lasten hoidossa, toimia liikuntalaitoksessa valvojana, metsänhoitotöissä tai puistojen- ja viherrakennusalueiden työntekijänä.
Useissa kaupungeissa nuoria autetaan työllistymään yrityksiin niin sanotuilla kesätyöseteleillä. Niitä käyttävät muun muassa Vantaa, Espoo, Turku, Vaasa, Oulu ja Rovniemi. Nämä kaupungit tukevat nuoria työllistäviä yrityksiä ja järjestöjä noin 200–400 eurolla.
Reippaudella saa töitä
Keski-Suomen TE-toimiston alueella on noin 90 työpaikkailmoitusta, joiden sisältä löytyy noin 350 yksittäistä kesätyöpestiä. Yritys- ja työnantaja palveluiden palveluesimies Marja Pakkanen kertoo, että yhden ilmoituksen alta voi löytyä esimerkiksi 25 siivoojan työpaikkaa.
– Kesätöitä on vielä laidasta laitaan, vaikka hakusesonki on mennyt jo umpeen kuntien ja suurimpien yritysten osalta. Reipas, iloinen ja nuhteettoman taustan omaava nuori voi vielä löytää töitä, jos jaksaa hakea niitä aktiivisesti, Pakkanen neuvoo.
Pakkasen mukaan työvoimahallinnon sivuilla esillä olevat paikat ovat vain jäävuoren huippu.
– Nuoren kannattaa mennä suoraan yrityksiin esittäytymään ja kertomaan, että on valmis tekemään töitä. Työnantajat arvostavat omatoimisuutta. Myös omat sukulais- ja tuttavasuhteet kannattaa käyttää hyväksi.
Keski-Suomessa voi päästä ilman koulutusta varainhankintaan, feissaripaikoille, puhelin- tai torimyyjäksi, siivoushommiin tai grillityöntekijäksi. Ammattikoulutusta jo hankkineille on tarjolla hoitoalan sekä kiinteistöhuoltoalan paikkoja.
Pakkanen kannustaa nuoria etsimään kesätyöpaikkoja myös kotikuntansa ulkopuolelta. Monissa pienissä kunnissa kaivataan esimerkiksi hoitoalan väkeä. Eksoottisimpia paikkoja löytyy myös ulkomailta. Esimerkiksi Espanjan Fuengirolaan haetaan suomenkielisiä puhelinmyyjiä.
Ei saa lannistua
Tuoreimmat huhtikuun työttömyystilastot ovat karua luettavaa. Tilastokeskuksen viimeisimpien työllisyyslukujen mukaan koko maassa oli maaliskuussa 9 000 työtöntä enemmän kuin vuotta aiemmin. Yhteensä työttömiä oli 236 000. Työttömyysaste oli 9,0 prosenttia, kun se edellisvuoden maaliskuussa oli 8,5 prosenttia. Työllisten määrä väheni sekä yksityisellä että julkisella sektorilla edellisvuoden vastaavaan aikaan verrattuna.
Huono työllisyyskehitys näkyy erityisesti nuorten kohdalla, sillä nuorisotyöttömyys on pahentunut. Tämä merkitsee sitä, että kesä- ja myös muiden työpaikkojen hakeminen vaatii entistä sitkeämpää otetta. Palveluneuvoja Marja Pakkasen mukaan nykyisin yhdellä hakemuksella työtä ei usein löydy.
– Työnhaussa ei kannata lannistua. On normaalia, että ensimmäisellä kerralla ei tärppää. Hakemuksia joutuu jättämään aiempaa enemmän. Rekrytointeja tehdään kuitenkin koko ajan, vaikka työpaikoilla tapahtuu väen vähentämistä.
Pakkasen mielestä on tärkeää, että nuori hakee vähemmän ammattitaitoa vaativia paikkoja, jotta oppii työelämän pelisäännöt ja käytännöt. Työnantaja palkkaa kahdesta samantasoiset paperit omaavasta nuoresta sen, joka osaa tulla töihin sovittuun aikaan.
– Ensimmäistä kesätyöpaikkaa haettaessa tarvitaan nöyryyttä. Vaikka ala ei tuntuisi omalta, jää siitä jälki työhistoriaan, joka voi toimia ponnahduslautana. Vaativampia hommia voi hakea sitten kun on karttunut kokemusta työelämästä, Pakkanen neuvoo.
(Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 6/2013 -lehdessä)
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.














