

Pekka Kataja kuvassa oikealla, keskellä Teuvo Hakkarainen ja vasemmalla kansanedustaja Jouni Kotiaho, jonka eduskunta-avustajana Kataja nyös toimii. Kuva otettu Hakkaraisen EU-vaalikampanjan avaustilaisuudessa 27.4.2019 Jyväskylän kävelykadulla. / SU
Keskisuomalainen: Tuntemattomat miehet tunkeutuivat PS:n vaalipäällikkö Pekka Katajan kotiin ja pahoinpitelivät tämän rajusti
Pitkän linjan perussuomalainen, Keski-Suomen piirin vaalipäällikkö Pekka Kataja hakattiin sairaalakuntoon perjantaiaamuna kotonaan Jämsänkoskella. Asiasta kertoo Keskisuomalainen.
Kataja kertoo tapauksesta Keskisuomalaiselle:
– Aamulla vähän ennen kello kymmentä soi ovikello. Ovisilmästä näkyi mies paketin kanssa. Raotin ovea ja mies sanoi, että Perussuomalaiset-puolueelta olisi esitteitä, ja sitten hän kysyi henkilöllisyystodistusta. Kävin hakemassa rahapussini, jossa on ajokorttini, ja kun avasin oven uudestaan, sivusta hyökkäsi toinen mies, joka tuli suoraan päälle ja alkoi hakata minua päähän, Kataja kertoi ambulanssista.
Kataja kertoo tuupertuneensa iskujen voimasta lattialle. Pahoinpitely jatkui hänen mukaansa siten, että Katajaa potkittiin päähän ja ylävartaloon. Molemmat miehet osallistuivat pahoinpitelyyn.
Kataja kuljetettiin vammojensa takia Tampereen yliopistolliseen keskussairaalaan.
Kataja kertoi alun perin, Keskisuomalaiselle, että tekijät olivat ”arabinnäköisiä”. Tieto osoittautui myöhemmin vääräksi.
Hän arvioi, että teolla on poliittinen motiivi.
Sisä-Suomen poliisilaitos tiedottaa tutkivansa Jämsässä aamulla tapahtunutta törkeää ryöstöä. Poliisi on vielä vaitonainen tapauksesta.
Tyrmistyneitä kommentteja puoluetovereilta
Puoluesihteeri Simo Grönroos kommentoi asiaa Twitterissä: ”Tämä maa muuttuu päivä päivältä huonompaan suuntaan. Poliittisen väkivallan ei tule antaa rantautua Suomeen. Voimia Pekalle ja toivottavasti syylliset löydetään ja tuomitaan ankarimman kautta.”
Tämä maa muuttuu päivä päivältä huonompaan suuntaan. Poliittisen väkivallan ei tule antaa rantautua Suomeen. Voimia Pekalle ja toivottavasti syylliset löydetään ja tuomitaan ankarimman kautta.https://t.co/7s9PtFASUR
— Simo Grönroos (@SimoGronroos) July 17, 2020
PS:n Keski-Suomen piirin puheenjohtaja Jyrki Niittymaa kommentoi: ”On mailma mallillaan. Vaalipäällikkömme ovikello soi tänään aamupäivällä , oven takana kaksi ei kantasuomalaista henkilöä pakettia tuomassa. Ryöstivät ja hakkasivat vaalipäällikkömme sairaala kuntoon. Jos minä nyt kirjoitan ne ajatukset mitä päässäni liikkuu , niin kovimman tuomion saanen minä , joten jääköön kirjoittamatta , mutta mutta….toivotaan , että nämä yhteiskuntaamme sopeutumattomat p*skiaiset saadaan edes vastaamaan teostaan !!!”
Kansanedustaja Sanna Antikainen (ps.): ”Pelottavaan suuntaan ollaan menossa, kun ihmisen ovelle tullaan ryöstämään ja hakkaamaan puoluekannan varmistamisen jälkeen. Pekka Kataja paljon voimia!”
Juttua päivitetty 19.7.2020 klo 01:26. Toinen päivitys tehty 11.9.2020 klo 17.01.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pekka Katajan murhayrityksestä epäilty tuusulalainen mies vangittiin – ”Nimi tiedossa, mutta en tunne häntä”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Miko Bergbom syyttää vasemmiston Minja Koskelaa: ”Pelaatte kansallisella turvallisuudella”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii Israelin kanssa sovitun Daavidin linko -kaupan purkamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mielestä tämä on vaarallista puhetta.
Uusimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista

Hallitus vahvistaa hatkalasten ja -nuorten suojelua

Kolumni: Maahanmuuton rikkautta ja minä-minä-Marinin paluu
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










