Keskusta: Sote-esitystä joudutaan korjaamaan

10.05.2013 |15:10

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Juha Rehula ja puolueen kuntatyöryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tapani Tölli uskovat, että sote-esitystä joudutaan korjaamaan.

– Seuraava hallitus joutuu avaamaan ja korjaamaan työryhmän esityksen, jos hallitus aikoo edetä kunta- ja sote-uudistuksissa nykyisellä linjallaan. Kunnissa on puolestaan syytä muistaa, että niillä on edelleen valta päättää omasta tulevaisuudestaan, Rehula ja Tölli toteavat Suomenmaassa.

Heidän mielestään keskiviikkoinen sote-esitys kiihdyttää toteutuessaan sosiaali- ja terveyspalvelujen rapautumista ja tarkoittaa palvelujen alasajoa keskuskaupunkien ulkopuolella.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”

17.06.2026 |14:54
9.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen

15.06.2026 |14:04

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää