Keskustalainen eroaa puolueesta veroratkaisun vuoksi

05.04.2013 |12:45

Hallituksen osinkoveroratkaisu kääntyy yllättäen myös oppositiopuolue keskustaa vastaan. Oululainen varavaltuutettu Paavo Vasala kertoo Kalevassa eroavansa puolueesta. Näin hän tekee vastalauseeksi puoluejohtaja Juha Sipilän ”suhmuroinnille” omistajayrittäjyyttä vastaan hallituksen osinkoveroasiassa.

Vasala on Juha Sipilän tapaan teknologia-alalta: hän toimii Oulu ICT Oy:n hallituksen varapuheenjohtajana. Keskustan jäsen hän on ollut 30 vuotta.

– En voi hyväksyä tuollaista juonittelua vasemmistoliiton kanssa listaamattomien yhtiöiden kampittamiseksi ja kasvuyritystoiminnan vahingoittamiseksi, Vasala sanoo.

– Osinkoverouudistuksen alkuperäinen hyvä esitys kaatui Sipilän supsuttelun seurauksena. Olen ilmoittanut hänelle eroavani puolueesta. On täysin luokatonta toimintaa, että kepu tukee vain ulkomaisten pelurien harjoittamaa pörssikeinottelua perheyrittämistä vastaan, Vasala sanoo ja painottaa jatkavansa kuitenkin varavaltuutettuna.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
7.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi