Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kettunen: Talvivaara valtion omistukseen

23.10.2013 |09:56

Kainuulainen kansanedustaja Pentti Kettunen vaatii, että Talvivaaran nikkelikaivos on otettava kokonaan valtion haltuun. Nyt valtion hallussa on sijoitusyhtiö Solidiumin kautta 16 prosenttia vajaasta kahdesta miljardista osakkeesta.

– Eihän se ole kuin runsas 30 prosenttia lisää, niin valtiolla olisi ainakin määräysvalta eli 51 prosenttia osakkeista. Se on vähimmäisvaatimus, mutta mieluummin koko kaivos kokonaan valtion omistukseen. Silloin siihen laitettavat, vielä mahdollisesti jopa 500 miljoonan euron panostukset tuottaisivat – myös kaivoksen kuntoon saattamisen jälkeen – tuotot valtiolle ja sitä kautta veronmaksajille, Kettunen uskoo.

Kettunen on harmissaan siitä, että kaivoksen johdon lupauksille – jotka annettiin ennen sen avaamista – ei löytynytkään katetta.

– Kaivoksen johto ei ole pystynyt pitämään lupauksiaan, ei mineraalien käsittelyn eikä ympäristösuojelun suhteen. Tilanne on mahdoton, kun jätevedet valuvat Oulujoen kautta Oulujärveen ja Vuoksen vesistön kautta Saimaaseen.

SEPPO HUHTA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
10.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää