

Yle Areena
Viikon 50/2013 luetuin
Joulukuu 2013 luetuin
Kiakkovierasjuhlien organisaattorina vasemmistojärjestö
Kiakkovierasjuhlien jälkipyykki. Ylen pääuutislähetys. Taustagrafiikassa mellakkapoliisirivistö, uutistenlukijatädin huolestunut katse. Pahaa tapahtui, mistä oli kyse? Ajankohtaisuutisoinnin perusprinsiippeihin kuuluu, että tällaisissa tilanteissa roudataan paikalle tapahtunutta asiantuntijan näkökulmasta katsova ns. päivystävä dosentti, jonka tutkimusalueeseen tapahtunut kuuluu. Ketä oli tällä kertaa pyydetty Pasilan uutisstudioon?
Sisään introtaan ”demokratiaa ja kaupunkielämää tutkiva” Veikko Eranti.
Hän aloittaa neutraalisti toteamalla, että kyse oli vasemmistoanarkisteista, joiden tavoite oli varmaankin hierarkioiden purkaminen. Hyviksi teemoiksi Eranti mainitsee toiminnan tulo- ja luokkaeroja vastaan. Hänellä ei ole kuitenkaan tarkempaa tietoa siitä, keitä anarkistit ovat.
Eranti saa aikansa kertoa omaa tulkintaansa tapahtuneesta. Kiteytettynä hänen viestinsä on se, että anarkistien tavoitteet ovat hyviä, talouden leikkaukset selittävät väkivallan käyttöä ja että poliisi käytti tavanomaista kovempia voimakeinoja, joihin anarkistit vastasivat kovantamalla omia otteitaan.
Ihan kelpo teoria, joka on saanut mediassa kohtuullisen paljon ilmatilaa. Asiassa on vain yksi pieni mutta.
Näet se, että Eranti ei ole puolueeton asiantuntija. Hän on vasemmistosuuntautuneen Aivorieha-ajatushautomon perustaja ja Sitoutumattoman vasemmiston (SitVas) edustajistoehdokas. Hän on myös saman järjestön edustajistoryhmän varsinainen jäsen. Ryhmällä on luonnollisesti oma Facebook-sivu, jossa on tarjottu ”Punkkua porvarin pöytäliinalla jo vuodesta 1983”. Sivulta löytyy myös erittäin mielenkiintoinen linkki:
Sitoutumaton vasemmisto, johon Eranti siis kuuluu, on ollut keskeinen Kiakkovierasjuhlien organisaattori.
Ryhmän Facebook-sivuilta sekä SitVas-sivustolta löytyy Kiakkovierasjuhlia promoavaa materiaalia. Ryhmä on mainostanut tapahtumaa ja pyytänyt ihmisiä osallistumaan. Ja vielä pahempaa seuraa: SitVas:n sivuilla ilmoitetaan Kiakkovierasjuhlien yhteiskyydityksen järjestämisestä välillä Helsinki-Tampere:
Sivusto johdattaa Kiakkovierasjuhlien blogiin. Siihen samaan, jossa muistutetaan ottamaan ”omat mailat mukaan”, jotta päästään pelaamaan ”katulätkää” tasavallan presidentin juhlissa.
Päivä vaihtuu. Ja aamulla kolahtaa postilaatikosta Helsingin Sanomat. Kiakkovierasjuhlinnan selvittely ei ole etusivun kamaa. Pääkirjoitussivullakaan ei ole asiasta sanaakaan. Sivulta kymmenen löytyy kuitenkin Janne Toivosen näkökulma sekä pieni juttu, jossa asiantuntijahaastateltavana on – yllätys yllätys – demokratian tutkija Veikko Eranti. Tarina on tuttua:
– Taustalla on yhteiskunnallista kärjistymistä.
– Ei ole yllättävää, että tällaista tapahtui.
– Olisi hyvä keskustella teemoista, joita [kiakkovieraat] nostivat esiin.
HS, kuten Ylekään, ei vaivautunut kertomaan ilmeistä pukki-kaalimaan-vartijana-ongelmaa. Siis sitä, että heidän käyttämänsä asiantuntijahaastateltu on itse vasemmistolainen. Tämä on pieni mainekolhu, mutta se, että käytetään mellakka-asiantuntijana henkilöä, joka istuu mellakkaa järjestävän järjestön edustajistoryhmässä, on äärimmäisen noloa.
Mikäli Yle aikoo jatkossa käyttää Erantia ohjelmissaan, niin ehdottaisinkin, että tämä laittaa päähänsä Juti-naamarin. Tietävätpähän katsojat sitten, minkälaisesta asiantuntijasta on sillä kertaa kyse. Mediatalojen erehdys on ymmärrettävä, koska eipä väkivaltaisen mellakan taustoja ole oikein kukaan muukaan viitsinyt selvitellä.
Ehkä kannattaisi, Kiakkovierasjuhlista löytyy netistä vaikka kuinka paljon materiaalia. Yksityiskohtana mainittakoon, että SitVas:n organisoiman Helsinki-Tampere-bussikyydin rahoittamiseksi järjestettiin 16.11 biletapahtuma, jonka ”tuotot käytetään bussikuljetukseen Kiakkovierasjuhlille”. Osallistujien joukko oli pitkä, joukossa paljon tuttuja. Kaksi nimeä pistää silmään: vasemmistonuorten ex-puheenjohtaja Dan Koivulaakso ja Mikael Brunila. Molemmat miehet olivat niin huolestuneita oletetun äärioikeiston noususta Suomessa, että päättivät kirjoittaa aiheesta kirjan. Kolmanneksi tekijäksi saatiin vasemmistoliiton meppiehdokas Li Andersson. Omissa silmissä olevia malkoja on tunnetusti vaikea nähdä, mutta jos kolmikko on huolissaan väkivaltaisen ekstrimismin noususta Suomessa, niin olisiko sitoutumattoman vasemmiston yöllisistä seikkailuista heille seuraavan kirjan aiheeksi?
[Päivitys 20:04: Eranti ei istu SitVas:n hallituksessa vaan SitVas:n edustajistoryhmässä. Tekstiä korjattu vastaavasti.]
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Veikko Eranti Mikael Brunila Li Andersson Dan Koivulaakso Kiakkovierasjuhlat Vasemmisto Väkivalta Matias Turkkila media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Pete” ei kuulu Tampereen perussuomalaisiin
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.


















