

Kike Elomaa: Turvapaikanhakijoiden työharjoittelu on turvallisuusriski
Turvapaikanhakijoiden keskuudessa on radikalisoituneita henkilöitä, jotka saattavat olla vaaraksi muille ihmisille. On tärkeää, etteivät vaaralliset henkilöt päädy työharjoittelun kautta esimerkiksi päiväkoteihin tai sairaaloihin, joissa potentiaaliset väkivallanteon uhrit ovat erityisen haavoittuvaisia, perustelee kansanedustaja Kike Elomaa (ps.) kirjallista kysymystään turvapaikanhakijoiden työharjoittelusta.
Turvapaikanhakijoiden määrän kasvaessa yhä useampi päätyy työharjoitteluun osana opiskelua tai työllistymistä tukevaa toimintaa. Esimerkiksi erilaisissa hoitolaitoksissa tai päiväkodeissa on paljon työharjoittelijoita.
– Tämän tyyppisissä tehtävissä myös työharjoittelijoilta edellytetään muun henkilökunnan tavoin erityistä luottamusta. Turvallisuuden näkökulmasta ei esimerkiksi päiväkodeissa voi ottaa minkäänlaisia riskejä, Elomaa toteaa.
Kaikkien lasten kanssa tekemisissä olevien työntekijöiden taustat pitäisi Elomaan mukaan olla tiedossa sen verran hyvin, ettei mahdollisen turvallisuusuhan muodostavaa henkilöä päästettäisi missään tilanteessa työskentelemään lasten keskuudessa.
Turvapaikanhakijoiden kohdalla suomalaisten viranomaisten tiedot henkilöiden taustoista ovat usein puutteellisia ja perustuvat monesti vain henkilön itsensä kertomiin tietoihin, joiden todenperäisyyttä on vaikea varmistaa.
Kielteinen turvapaikkapäätös ei estä työharjoittelua
Maahanmuuttoviraston tehtyä kielteisen turvapaikkapäätöksen, on hakijalla oikeus työskennellä vielä mahdollisen valituksen käsittelyn ajan. Turun surullisen tapauksen tekijä oli juuri kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut henkilö.
Kielteistä turvapaikkapäätöstä voidaan pitää myös yhtenä sytykkeenä radikaalien ajatusten kanavoitumisessa toiminnaksi.
-Näin ollen turvapaikanhakijoiden taustat tulisi olla selvillä ja varmennettu riittävän hyvin, jotta mahdolliseen työharjoitteluun ei liittyisi erityistä turvallisuusriskiä, Elomaa vaatii.
-Miten hallitus aikoo varmistaa, ettei työharjoitteluun päädy sellaisia turvapaikanhakijoita jotka saattavat muodostaa riskin turvallisuudelle, Elomaa tivaa kirjallisessa kysymyksessään.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kike Elomaasta PS-Naisten puheenjohtaja
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää