Kivelä vauhdittaisi vammaisvaltuutetun viran perustamista

03.04.2013 |15:05

Perussuomalaisten kansanedustaja Kimmo Kivelä peräänkuuluttaa kirjallisessa kysymyksessään vammaisvaltuutetun viran perustamista. Vammaiset henkilöt kohtaavat Kivelän mukaan jatkuvasti epätasa-arvoista kohtelua ja syrjintää elämänsä kaikilla alueilla.

– Vammaisjärjestöt ovat jo pitkään, mutta tuloksetta, vaatineet, että vammaisten henkilöiden oikeuksien toteutumista valvotaan perustamalla Suomeen valtakunnallinen vammaisvaltuutetun virka.

Kivelän mukaan sekä edellinen että nykyinen hallitus ovat hidastelleet asiassa. Kumpikaan ei ole käynnistänyt riittäviä kansallisia lainsäädäntömuutoksia, vaikka asia on kirjattu hallitusohjelmaan.

Kirjallinen kysymys kokonaisuudessaan täällä >


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
5.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
6.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää