KL: Palkittu nuori yrittäjä lyttää myytin, ettei siivousalalle löytyisi suomalaisia – käytti yksinkertaista keinoa: ”Nostin palkkoja”

08.11.2018 |22:17

Kauppalehti kertoo vuoden nuori yrittäjä -kisassa palkitusta Jenni Parpalasta, jonka siivousyritys Kiffeli on onnistunut siinä, mitä on tavattu pitää mahdottomana – suomalaisten rekrytoinnissa siivousalalle. Parpalan konstit ovat yksinkertaisia – kunnollisen palkan maksaminen ja työoloihin panostaminen.

– Ihan turha ruveta työntekijöitä syyttämään, jos maksat 8-9 euroa palkkaa. Kuka pystyy Helsingin päässä sillä lähtemään töihin, Parpala kertoo.

Parpalan yritys panostaa työoloihin, maksaa keskimääräistä suurempaa palkkaa ja sitouttaa työntekijöitä osakkuusmahdollisuudella.

Lue Kauppalehden juttu täältä >

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
4.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
5.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää