Artikkeli kuva

Kohtuullisen hämmentävää valtuustokeskustelua kotoutumisesta – Tynkkynen: ”Yritettiin puhua järkeä, mutta sori oululaiset” (video)

02.03.2018 |18:57

Oululainen kaupunginvaltuutettu Sebastian Tynkkynen on julkaissut Facebook-sivuillaan videokoosteen maanantaina 26.2 käydystä kotoutumisohjelmaa koskevasta valtuustokeskustelusta.

Melkoisen katsojamäärän keränneelle videolle on koottu valtuutettujen puheenvuorojen argumentteja, joilla on enemmän tai vähemmän relevanssia kotoutumisen ja maahanmuuton kannalta.

Videon voi katsella myös Youtubessa.

Perussuomalaiset esittivät kotoutumisohjelmaan 32 korjausesitystä. Niistä hyväksyttiin lopulta 5, joista kaksi maanantaisessa valtuuston kokouksessa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää