

PS VERKKOTOIMITUS
KOK ja SDP putosivat, PS jatkaa tasaista nousua
Ylen taloustutkimuksella teettämä gallup mittasi perussuomalaisille 18,1 % kannatuksen. Nousua on 0,4 prosenttiyksikköä. Päähallituspuolueista sekä kokoomus että sdp ovat vaikeuksissa. Kokoomus putosi 1,1 prosenttiyksikköä päätyen 20,8 % lukemaan. Sdp tippui 0,5 prosenttiyksikköä ja on nyt perussuomalaisten kanssa lähes tasoissa. Keskustan kannatus oli lähes ennallaan, se nousi 0,1 prosenttiyksikköä 17,2 %:iin.
Ylen mukaan gallupin viimeisen viikon lukujen mukaan sosiaalidemokraatit ovat tulleet aiempaa reippaammin alas, kannatus on vain 16,8 prosenttia. Perussuomalaiset sen sijaan olivat viikon kakkospuolue 20,2 prosentin kannatuksella. Myös keskustan tuki kasvoi kuluneen viikon aikaan.
Perussuomalaisten kansanedustaja Reijo Tossavainen kommentoi lukuja.
– Oma arvioni on, että tilanne on hiljalleen ”kypsynyt” ja lopullinen sysäys puoluekannan vaihtamiselle saatiin tällä viikolla, kun demarit Urpilaisen johdolla asettuivat kannattamaan kyproslaisten pankkien auttamista.
Gallupmuutokset ovat Tossavaisen mielestä ymmärrettäviä, kun muistetaan sdp:n suhtautuminen Turun telakan tukemiseen ja kun sitten pian sen jälkeen halutaan pelastaa venäläisten mafiosojen miljardit.
– Demarit ovat omassa propagandassaan painottaneet solidaarisuutta ja oikeudenmukaisuutta. Puheiden ja käytännön ristiriita on niin räikeä, että se ei jää kansalaisilta huomaamatta. Hyvä niin.
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen kommentoi myös lukuja.
– Laajalla rintamalla käyty taistelu suomalaisen työn ja yrittäjyyden puolesta tuo tulosta ja antaa kansalta luottamusta. Perussuomalaisten menestyksen takana on oikeanlaisen moraalin vaaliminen ja toiminta koplausmenettelyjä vastaan.
Demareiden viimeisen viikon rajussa pudotusessa näkyy Putkosen mukaan monta asiaa.
– STX:n jälkiaallot ovat rokottaneet päähallituspuolueita. Lisäksi Juho Eerola ahdisti Jutta Urpilaisen Kypros-asiassa nurkkaan. Mutta myös Urpilaisen omat Kypros-kommentit ovat vaikuttaneet pudotukseen. Lisäksi Teuvo Hakkaraisen ja muiden kansanedustajien toiminta Himasen tapauksessa ovat vaikuttaneet, Putkonen summaa.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää