Kokoomuksen maahanmuuttajat huolissaan puolueensa nuorisojärjestöstä

10.09.2013 |18:39

Kokoomuksen maahanmuuttajat ovat huolissaan puolueen nuorisojärjestön KNL:n kannasta, jonka mukaan kansanryhmää vastaan kiihottamisen kielto pitäisi poistaa laista.

Kansalliset maahanmuuttajat ry:n puheenjohtaja Radu Szekely muistuttaa tiedotteessaan, että yllytys rasismiin, muukalaisvihaan ja syrjintään on aina erityisen tuomittavaa.

– Nuorten Liiton lausumat ja tiedotusvälineiden heijastamat kommentit kansanryhmää vastaan kiihottamisen kriminalisoivan lakipykälän poistamisesta lisäävät ennakkoluuloja ja vihamielisyyttä sekä vähemmistöjä ja maahanmuuttajia että enemmistöä kohtaan, Szekely kirjoittaa.

ps verkkotoimitus


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää