Artikkeli kuva

Viikon 36/2013 luetuin

Kokoomuksen suhmurointi ajoi valtuutetun perussuomalalaisiin

04.09.2013 |06:00

Lohjan kokoomuksen äänikuningas Janne Laakkonen on siirtynyt kokoomuksesta perussuomalaisiin. Kokoomuksen hallitustyöskentelyn linjattomuus ja hyvä veli -järjestelmällä sovitut luottamuspaikat olivat Laakkoselle viimeinen pisara.

Lakimies-yrittäjänä toimiva Laakkonen sai vuoden 2012 kunnallisvaaleissa Lohjalla toiseksi eniten ääniä. Kärkipaikan nappasi perussuomalaisten tuore puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo. Molemmat toimivat jatkossa samassa valtuustoryhmässä.

Perussuomalaisten Lohjan paikallisyhdistys on yksimielisesti hyväksynyt Laakkosen mukaan yhdistyksen toimintaan.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
5.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
7.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi