Kokoomusvaikuttaja murehtii hallituksen tyhjäkäyntiä

22.05.2013 |15:18

Kokoomuslainen taustavaikuttaja, Taloudellisen tiedotustoimiston toimitusjohtaja Kari Väisänen murehtii hallituksen takkuista taivalta kolumnissaan SDP:n Demokraatissa.

– Substanssin osalta suurin virhe on varmasti se, etteivät kokoomus ja demarit – siis yhdessä – ole osanneet, tai uskaltaneet runnoa läpi suuria asioita kuten esimerkiksi kunta- ja sote-uudistusta. Pelko hallituksen hajoamisesta on ollut liian iso, Väisänen tulkitsee.

Liiallinen varovaisuus taas on johtanut siihen, ettei kummassakaan asiassa enää ole saavutettavissa päätöksiä, jotka miellyttäisivät puolueiden koko jäsenistöä, äänestäjistä puhumattakaan.

Sekä demareissa että kokoomuksessa esiintyy myös puheenjohtajaa tukevaa johtajuusvajetta, joka näkyy Kataisen ja Urpilaisen kasvoilla väsymyksenä ja lievänä ärtymyksenä. Kokoomus ei näytä ymmärtävän, ettei puolueen imagoa rakenneta mainostoimistossa, vaan kentällä. Demareiden ministerijoukkue oli taas koottu osin väärin perustein, jossa kyvykkyys ei ole ollut tärkein valintakriteeri.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää