Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Kolehmainen: Fennovoima paljastaa kansanedustajat

06.03.2014 |11:31

Fennovoiman lupaprosessi paljastaa nykyisten kansanedustajien todelliset kasvot. Äänestystuloksesta voidaan suoraan poimia ne, jotka tekevät puheiden lisäksi tekoja suomalaisen työn ja yrittämisen puolesta, sanoo perussuomalaisten EU-vaaliehdokas Jani Kolehmainen.

– On mielenkiintoista nähdä varsinkin sosiaalidemokraattien käyttäytyminen. Löytyykö sieltä tekoja duunarin puolesta? Vasemmistoliitto on jo menetetty. Vasemmistoliitto ja vihreät voisivat hyvin fuusioitua. Se parantaisi äänestäjien kuluttajasuojaa huomattavasti, Kolehmainen uskoo.

Saksan malli ei käy

Kolehmainen vetoaa perussuomalaisten eduskuntaryhmään, että sieltä tulisi syksyllä 38 puoltavaa ääntä ydinvoimaluvalle.

– Puolueemme eduskuntavaaliohjelmassa on selkeää tekstiä. Suomen on tavoiteltava 100 % omavaraisuutta sähköenergian tuotannossa. Ydin-, vesi- ja turvetuotannolla se on mahdollista toteuttaa ilman tuotantotukia. Syöttötariffien tapaisiin tuotantotukiin ei meillä ole vain yksinkertaisesti varaa.

– Saksan energiatiekartta ei käy Suomelle. Myös EU-komissiossa on vihdoinkin ymmärretty, että tuontiin nojautuva Saksan energiapolitiikka on mahdoton yhtälö teollisuuden kilpailukyvyn kannalta. Se myös rajoittaa ulkopoliittista liikkumatilaa kriisitilanteissa. Näin on jo käynyt Ukrainan ja Venäjän välisessä uhittelussa. Saksan johdolla EU voi vain antaa pyöreitä julkilausumia, koska pelätään Venäjän vastatoimia, Kolehmainen arvelee.

Suomalaista työtä

Kolehmaisen mielestä eduskunta noudattaisi EU-komission linjauksia ja vähentäisi energiatuontiriippuvuutta Venäjään, jos se antaisi Fennovoimalle periaateluvan.

– Hanhikiven voimalassakin on suomalaiset sormet katkaisijalla, vaikka venäläisellä Rosatomille on 34 prosentin osuus Fennovoimasta, Kolehmainen muistuttaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää