Kuvakaappaus Ylen uutissivustolta.

Oikaisu Yle-uutiseen

09.11.2016 |14:35

Suomen Uutiset julkaisi tänään uutisen, jossa moitittiin Yleä siitä, että se olisi muuttanut nettisivustonsa pohjan mustaksi heti, kun Donald Trumpin valinta Yhdysvaltain presidentiksi varmistui. Tieto ei pidä paikkaansa.

Ylen sisältöpäällikön Hannu Särkän mukaan nettisivusto julkaistiin mustapohjaisena tiistaina 22:00.

– Käytimme verkkosivujen taitossa poikkeuksellisen isojen uutistapahtumien taittoa. Siirryimme siihen tiistai-iltana kymmenen jälkeen, eli selvästi ennen vaalien tuloksen selviämistä. Taiton värimaailmalla ei ole tekemistä Yhdysvaltain presidentinvaalien tuloksen kanssa, vaan ulkoasu olisi ollut sama myös siinä tapauksessa, että voittaja olisi ollut Hillary Clinton, Särkkä oikoo.

Juttu oikaistu keskiviikkona 9.11.2016 klo 18:05.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia

01.06.2026 |16:19
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15

Uusimmat










PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää