

LEHTIKUVA
Konservatiivit voitti vaalit – briteille kansanäänestys EU-jäsenyydestä
Ison-Britannian vaalitulos tietää konservatiivipuolueelle selkeää voittoa. Konservatiivit olisi saamassa peräti 329 edustajaa 650-henkiseen parlamenttiin, kun vain kaksi parlamenttipaikkaa on ratkaisematta. Konservatiiveille tulisi tällöin 25 paikkaa lisää edellisistä vaaleista 2010.
Toinen selkeä vaalivoittaja on Skotlannin itsenäisyyttä hamuava SNP. Puolue on saamassa lähes kaikki Skotlannille jyvitetyt edustajapaikat. SNP teki historiallisen tuloksen myös toisella saralla, sillä SNP:n 20-vuotias kansanedustaja on nuorin koko Isossa-Britanniassa yli kahteen vuosisataan.
Kansanäänestys vuonna 2017
Konservatiivien murskatulos tietää samalla sitä, että britit saavat kansanäänestyksen EU-jäsenyydestä vuonna 2017. Konservatiivien puheenjohtaja David Cameron on luvannut kansanäänestyksen, mikäli hän ei onnistu neuvottelemaan briteille mielekkäämpiä jäsenehtoja. Neuvotteluiden ei kuitenkaan odoteta tuovan merkittäviä muutoksia.
Ison-Britannian EU-jäsenyyden alistamista kansanäänestykselle on etukäteisarvioissa pidetty uhkana markkinoilla. Konservatiivien vaalivoiton myötä punta on kuitenkin vahvistunut ja Ison-Britannian osakkeiden yleisindeksi on noussut huimaa vauhtia.
Murskavoitot tietävät
myös murskatappioita
Konservatiivien ja SNP:n huimat voitot tietävät tappioita muille puolueille. Liberaalidemokraatit ja työväenpuolue kirjasivatkin rumat vaalitappiot. Työväenpuolueen ahdinko aiheutui nimenomaan SNP:n vaalivoitosta.
Moni puheenjohtaja on ilmoittanut vaalien jälkeen erostaan. Näihin lukeutuu liberaalidemokraattien Nick Clegg, työväenpuolueen Ed Miliband sekä itsenäisyyspuolueen Nigel Farage.
Artikkelia on muokattu 11.5.2015 klo 9.02.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.