

Valkoisen talon koronavirusvastaava Deborah Birx puhuu valkoisen talon tiedotustilaisuudessa. Oikealla Donald Trump. Kuva: Whitehouse Youtube.
Koronadiplomatia käy kierroksilla – Trump lupaa USA:n hengityskonereserviä muiden maiden käyttöön, kun maan oma tilanne helpottuu
USA haluaa olla myös auttamisen suurvalta koronapandemian matkaan lähettäneen Kiinan ohella.
Trump kertoi perjaintaina 10.4. Valkoisen talon lehdistötilaisuudessa, että General Motorsin valmistamat ensimmäiset hengityskoneet ovat saapuneet liittovaltion osavaltioita kiertävään varastoon. Koneita toimitetaan varastosta osavaltioihin, joissa koronakriisin tehohoitokapasiteetti uhkaa täyttyä. Varastossa on ennen uusia toimituksia ollut 8 000 hengityskonetta.
Koronadiplomatia käy kierroksilla
Trump sanoi myös, että USA voi ruveta auttamaan muita maita hengityskonereservillään, kun maan oma tilanne helpottuu. Trump ei avannut auttamisprojektia tarkemmin, mutta siitä voi vetää johtopäätöksiä, että USA haluaa olla myös auttamisen suurvalta Kiinan ohella. Kiina on ollut esillä uutisissa suojavarusteoperaatioillaan. Avun on sen sijaan todettu olleen osin heikkolaatuista.
Suomen Uutiset kysyi Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltolalta katastrofidiplomatian uusimmista käänteistä.
– Koronadiplomatia käy tällä hetkellä kovilla kierroksilla. Esimerkiksi Taiwan on Kiinan lisäksi kunnostautunut tavaran toimituksilla esimerkiksi Eurooppaan. Pääosin valtiot kuitenkin käyttävät laiteita ja materiaaleja omiin tarkoituksiinsa, hän sanoo.
Aaltola kertoo, että Trump on jo parisen viikkoa luvannut, että kun USAssa päästää ylijäämätilanteeseen, tuotteita aletaan toimittaa muualle maailmaan.
– Mutta tällä hetkellä tilanne on se, ettei USA:sta riitä materiaalia muualle. Se saattaa kuitenkin muuttua tulevaisuudessa, hän tarkentaa.
Valkoisen talon tiedotustilaisuus 10.4.2020, Youtube.
Öljyntuotannon rajoituksista neuvotellaan
Trump kertoi perjantaisessa Valkoisen talon tiedotustilaisuudessa osallistuneensa G20-maiden virtuaalikokoukseen, jossa pyrittiin saamaan sopimus tuotannon leikkaamisesta asteittain vuoteen 2022 asti. Öljynviejämaiden järjestö Opec kertoi myöhään perjaintaina saavuttaneensa sopimuksen tuotannon leikkaamisesta järjestön jäsenmaiden sekä yhteistyömaiden välillä. Lopullinen sopimus vielä uupuu, sillä Meksiko ei suostunut supistustoimiin.
Trump sanoi myös, että USA voisi auttaa Meksikoa leikkauksissa. Hän ei kuitenkaan tarkentanut millä tavoin.
Nähtiin sitten tämäkin: Trump kehuu Bideniä
Valkoisen talon päivittäiset tiedotustilaisuudet ovat hyvin uutispitoisia. Demokraattien kannattajissa ne aiheuttavat joka yö pienen Twitter-myrskyn. Silti kahtiajakautuneessa maassa koronakriisin syventyessä tapahtuu monia päivittäisiä avauksia yli tulehtuneiden puoluerajojen. Hyvä esimerkki tästä oli viime viikon keskiviikkona tapahtunut 15 minuutin mittainen puhelinkeskustelu Trumpin ja demokraattien presidentinvaalikampanjaa käyvän Joe Bidenin välillä. Trump kertoi keskustelusta 8.4. Valkoisen talon tiedotustilaisuudessa.
Presidentti ei tarkemmin avannut keskustelun sisältöä, mutta hän kertoi keskustelun olleen sävyltään positiivinen. Hän kertoi myös, että he olivat monesta eri mieltä, mutta oli myös asioita, joista he olivat samoilla linjoilla. Lopuksi Trump kehui Bideniä hyväksi ihmiseksi.
Varapresidentti Pence tulee toimeen demokraattien kanssa
Myös varapresidentti Mike Pencen keskustelut osavaltioiden kuvernöörien kanssa ovat saaneet vaimeita kiitoksia myös demokraattivaltaisissa osavaltioissa. Presidentti Trump on tiedotustilaisuuksissaan usein viitannut Pencen sovinnollisuuteen, ja siihen että Pence keskustelee häneen vihamielisesti suhtautuvien kanssa. Hän on sanonut, että ei haittaa vaikka häntä vihataan, koska maan etu on tärkein.
Toki paljon kritiikkiä annetaan kaiken aikaa. Esimerkiksi 8.4. käydyssä puhelinkonferenssipuhelussa oli mukana myös runsaasti median edustajia. Presidentti kertoi, että neuvotteluun osallistui 50 osavaltion kuvernööriä. Myös New Yorkin osavaltion pormestari Andrew Cuomo on osoittanut sovinnollisuutta Trumpin toimia kohtaan. Trump on kertonut keskusteleensa hänen kanssaan useasti puhelimessa. Liittovaltio on toimittanut New Yorkin metropolialueelle kenttäsairaaloita ja laivaston sairaanhoitoyksikön.
50 000 kansalaisen kotiutus
Viime viikon keskiviikkona Valkoinen talo puolestaan tiedotti Yhdysvaltain kansalaisten suuresta evakuointioperaatiosta. Ulkoministeri Mike Pompeo sanoi 50 000 kansalaisen päässeen kotiin. Kotiinkuljetukseen oli käytetty 850 lentoa. Ulkoministeriöllä on käytössään järjestelmä nettisivuillaan, joon USAn kansalainen voi ilmoittaa tarvitsevansa apua. Kansalaisuus on todistettava ja se varmistetaan.
Johns Hopkinsin yliopiston seurannan mukaan Yhdysvalloissa on lauantaihin 11.4. mennessä vahvistettu maailman eniten koronavirustartuntoja, yli 500 000, joista kuolleita on liki 19 000.
Heli-Maria Wiik
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää